Trabzon Ayasofya Camii’nde Restorasyon Faciası

Trabzon Ayasofya Camii’nde Restorasyon Faciası

Trabzon Ayasofya Camii’nin bahçesindeki havuzun restorasyon çalışmalarında betonla kaplandığı ortaya çıktı.

Trabzon Ayasofya Camisi'nde 2018 yılından beri yürütülen restorasyon sürecinin sonuna gelindi. Bu süreçte cami bahçesinde bulunan havuzun betonlaştırıldığı ve yeşil alanların azaltıldığı ortaya çıktı. Ayasofya Camii’nin eski ve yeni fotoğrafları restorasyon sürecinin faciayla sonuçlandığını ortaya koyuyor.

Trabzon’un haber sayfası sloganıyla yayın yapan 61 saat sitesinde yer alan Politik Güğüm köşesinde Ayasofya’daki restorasyon süreciyle ilgili şu ifadeler yer alıyor: “Çok tanıdığımız dostlarımız Ayasofya’daki restorasyonı kapalı kapılar ardında eleştiriyorlar… Ancak kamuoyu önünde bunu yapamıyorlar.. Bir kişi hariç.. O da bir önceki dönemin, Trabzon Büyükşehir Belediyesinde TRABEL’in genel müdürlüğünü yapan fotoğraf sanatçısı Metin Öztürk…

Öztürk restorasyonda yok edilen havuzu, perişan durumdaki Ruslardan kalma topu paylaşarak restorasyonu şöyle eleştirdi.. ‘25-Şubat-2007 Tarihinde çektiğim bir Ayasofya fotoğrafı.. Son yapılan tadilat fotoğraflarında dikkatimi çekti ben bu havuzu göremedim.. Hadi içindeki suyu inek içti diyelim, peki havuz nereye kaçtı.. Akşam konu ile ilgili bir açıklama yapmış etkili ve yetkili makamlar. efendim evet bizimkiler hata yaptı yollar çok geniş yapıldı beton döküldü üzerine taş döşendi, hiç ağaç kesilmedi..(!) Projede tadilat yapıp tekrar yolu daraltacağız demişler.. İyide bu işin maliyetini artırmayacak mı, maliyet artacaksa bu kamu zararı değil mi, ortaya bir kamu zararı çıkacaksa bu zarar kimlerden karşılanacak.. Bu işler bu seviyeye gelene kadar etkili ve yetkili makamlar neredeydiler hiç mi gidip yapılan işi yerinde incelemediler.. Bahçede Ruslardan kalma bir top vardı o top şu anda fotoğrafa bakılırsa acınacak bir durumda tadilata başlanırken o top neden bir branda ile kapatılmadı, kafada bir sürü sorular var..

İYİ DE NİYE MEDYASIZ?
Ve sonunda Trabzon Valisi ile Büyükşehir Belediye Başkanı, Ayasofya’daki restorasyonu yerinde inceledi. Yani olay yerine gitti.. Yanlarında ilgililer ile birlikte… O incelemede herkes vardı bir tek medya yoktu.. Medyaya haber verilmedi.. Tabi ki salgın nedeniyle alınan bir tedbir olabilir ama bu çok önemli bir ziyaretti, basın olmalıydı Baktılar. İncelediler ve gittiler.. Şimdi bugün ya da yarın resim basın bülteni hazırlarlar olay biter.. Oysa, orada medya olmalıydı.. Orada gazeteciler olmalıydı.. Orada gazeteciler soru sorabilmeliydi.. Son zamanlarda valilik ve belediye böyle bir gelenek başladı… Olay yerine medya çağrılmıyor.. Resmi bültenle algı oluşturuluyor..’” 

 

20 Ağustor 2019

06 Mayıs 2020 Vakıflar Trabzon Müdürlüğünün paylaştığı fotoğraf

Restorasyon öncesi

Restorasyon sırasında çekilmiş

 

Restorasyon öncesi

 

Restorasyon öncesi 


Benzer Haberler & Reklamlar