Tokat'ta Sebastapolis Antik Kenti'nde 900 yıllık sarkaçlı haç bulundu

Tokat'ta Sebastapolis Antik Kenti'nde 900 yıllık sarkaçlı haç bulundu

Tokat'taki Sebastapolis Antik Kenti'nde süren arkeoloji kazılarında arkeologlar 11-12. yüzyıla tarihlenen Bizans dönemine ait bronz haç buldular.

Tokat'ın Sulusaray ilçesindeki Sebastapolis Antik Kenti'nde Tokat Müze Müdürlüğünce, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Temür'ün danışmanlığında süren arkeoloji kazılarında 15 santimetre uzunluğunda bronz haç bulundu.

Bu yıl 3 hafta süren kazı çalışmalarını tamamladıklarını söyleyen arkeolog Doç. Dr. Akın Temür, "Bu yılki kazılara, 2021 yılında kazılmaya başlanan Bizans Kilisesi'nde devam edildi. Geçen yıl yapının doğu kesiti gün yüzüne çıkartılmıştı. Bu yıl ise güney ve kuzey neflere (kilisenin merkez koridoru veya arka duvarı ile kesişme noktasının en uzak noktası arasında yer alan ana gövde) paralel alanda çalışma gerçekleştirildi." dedi.

Çalışmalar sırasında yoğun miktarda sütun başlığı, sütün altlığı, Roma ve Bizans dönemlerine ait seramik buluntulara ulaşıldığını dile getiren Temür, şöyle devam etti: "Bunun yanı sıra özellikle yapının 11-12. yüzyılda kullanıldığının en önemli kanıtı olarak sarkaçlı haç dediğimiz bronz haç buluntusu karşımıza çıktı. Bizim için oldukça önemli, çünkü antik çağ yapılarının birçoğu geç dönemde farklı amaçla tekrar kullanılıyor. Haçın, kilisenin sonraki dönemde özellikle mutfak olarak kullanıldığını düşündüğümüz alanında bulunması çok önemli, burayı tarihlemede bize fayda sağlıyor. Yapının pek çok yerinde geç dönem Bizans duvar kalıntılarının bulunması, yapının sonraki yıllarda farklı işlevde kullanılmış olduğunu göstermesi açısından oldukça önemli."

Sarkaçlı haçların daha çok kolyenin veya o dönemde din adamlarınca tespihlerinin ucuna takıldığına işaret eden Temür, "Haçın üzerinde dairesel semboller bulunuyor ve döküm olarak yapıldı. O dönemin tipolojisini yansıtması ve yapının hangi devirde hangi amaçla kullanılmış olduğunu göstermesi açısından önemli." ifadelerini kullandı.

Temür, kilisenin narteks (giriş holü) ve atrium (büyük ön avlu) kısmının üzerinde yıkılması gereken modern yapılar bulunduğu için bu alanda çalışma yapmanın mümkün olmadığını vurgulayarak, "Kamulaştırma problemlerinin çözülmesi ve gerekli finansman desteğiyle Sebastapolis Antik Kenti'nin daha da çabuk gün yüzüne çıkarılması en büyük gayemizdir." diye konuştu.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar