Sibirya’da Tunç Çağında yapılmış kaya resimleri bulundu

Sibirya’da Tunç Çağında yapılmış kaya resimleri bulundu

Sibirya’nın güneyindeki Tuba nehri üzerindeki Shalabolino sığınağında, bir kısmı canavarları tasvir eden yüzü aşkın petroglif bulundu.

TASS ajansının haberine göre; Rus Coğrafya Kurumu araştırma lideri Alexander Zaika, Shalabolino kaya sığınağında, aralarında mitolojik canavarlar  bulunan, kayalar üzerine çizilmiş birçok resim bulunduğunu açıkladı.

Araştırmada, gravür ve silme teknikleri kullanılarak yapılan yaklaşık 300 düz yüzeyde yer alan resimleri bulmak için, bölgenin etrafındaki üç kilometrelik masif incelendi. En yeni buluntular arasında, 100’den fazla Taş Devri petroglifleri ile 30’dan fazla düzleştirilmiş yüzeyler yer alıyor.

Zaika, “Hayvanların yanısıra, teknelere binmiş insanlar, at süren insanlar, avlanma, savaş ve ritüel sahneleri, efsanevi yırtıcıları, kurtların, ayıların, panterlerin ve yaban domuzlarının özelliklerini barındıran bir çeşit karma karakterleri tasvir eden petroglifler tasvir edilmiş. Bu çizimler, MÖ ikinci binyılda bir döneme tarihleniyor.” diyor.

Yeni keşfedilen kaya resimleri ve benzerleri, güney Sibirya’daki bir Bronz Çağ kültürü olan Okunev kültürüne atfediliyor.

Resimler arasında, boynuzları, dişleri ve diğer hayvansal özellikleri olan ve antropomorfik yüz maskeleri olan yaratıklar var. Bu maskelerin, o dönemin gece-gündüz, iyi-kötü mitolojisini yansıtıyor olabileceği tahmin ediliyor.

Kuargino kasabasının 35 kilometre batısında bulunan Shalabolino kaya sığınağı, adını yakınındaki Sahalabolino köyünden alıyor. Yeni Taş Çağı’ndan Erken Orta Çağ’a kadarki döneme tarihlenen çizimler, Tuba nehrinin kıyısındaki sarp bir kayalığın sağ tarafını kaplıyor.

Erman Ertuğrul  - Arkeofili.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar