Sason Mereto Dağında Bulunan Tarihi Kiliseye Yol Yapılıyor

Sason Mereto Dağında Bulunan Tarihi Kiliseye Yol Yapılıyor

Hizmete girecek yol sayesinde dağın zirvesinde bulunan Ermenilere ait Surp Asvadazin Meryem Ana Kilisesi ve yaylalar ziyaret edilebilecek.

BATMAN: Batman'ın Sason ilçesinde bölgenin en yüksek rakımlı dağı olan Mereto Dağı'na 8 kilometrelik yol açma çalışması başlatıldı.

Batman İl Özel İdaresince, Sason'daki 2 bin 973 metre yüksekliği ile bölgenin en yüksek rakımlı dağı olan Mereto Dağı'na başlatılan 8 kilometrelik yol açma çalışmasının bir ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Hizmete girecek yol sayesinde dağın zirvesinde bulunan Ermenilere ait Surp Asvadazin Meryem Ana Kilisesi ve yaylalar ziyaret edilebilecek.

AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi Yılmaz Çakar,  bölgenin en yüksek dağı olan Mereto Dağı'nın, özellikle yaylacılık, arıcılık, hayvancılık ve turizm açısından önemli olduğunu söyledi.

Dağın havası, suyu ve piknik alanlarıyla bölgenin gözde yerleri arasında yer aldığını anlatan Çakar, yol için emeği geçenlere teşekkür etti.

Yolun tamamlanmasıyla özellikle yörede yaylacılık yapan vatandaşların dağa akın edeceğini ifade eden Çakar, "Yol, bölge turizmini canlandıracak, yaylalarda hayvancılık ve arıcılık yapan vatandaşlara da büyük katkı sunacak." dedi.

Mereto Dağı'nın Ermeni vatandaşlar tarafından kutsal sayıldığını da dile getiren Çakar, dağın zirvesindeki kiliseyi yol olmadığı için diğer illerden gelen Ermeni vatandaşların ziyaret edemediğini belirtti.

Çakar, yolun açılmasıyla Ermeni vatandaşların da rahat bir şekilde Mereto Dağı'nın zirvesinde bulunan kilisede ibadet ve dualarını yapabileceklerini kaydetti.

İstanbul'da ikamet eden Sasonlu işadamı Nesip Çakar da Mereto Dağı yaylalarına gidiş için yol yapıldığını duyduktan sonra Sason'a geldiğini anlatarak, bunun bölge turizminin gelişmesine katkı sunacağını bildirdi.

Kilisenin tarihi bilinmiyor

Batman Müze Müdürü Vehbi Yurt, Mereto Dağı zirvesindeki kilisenin 2013 yılında koruma altına alındığını belirterek, yaptıkları çalışmalarda kilisenin üzerinde herhangi bir yazıya rastlamadıklarını, bu nedenle tarihi hakkında net bir bilgiye ulaşamadıklarını söyledi.

Sason-Bitlis Ermenileri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Alen Bağ da Mereto Dağı'nın Ermeniler için kutsal olduğunu anlattı.

Geleneklerinde Mereto adına yemin edildiğini ifade eden Bağ, "Ermeniler, temmuz ayında kiliseyi ziyaret ediyor. Yolun açılması bölge turizmine büyük katkı sağlayacak" dedi.

Sason'un Çalışırlar köyünde ikamet eden Ermeni vandaşlardan Taip Taş da dağın zirvesindeki kilisenin Ermeniler açısından çok önemli olduğunu bildirdi.

AA  Metin Özmen

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar