Şanlıurfa turizminde Harran'ın yeri bir başka

Şanlıurfa turizminde Harran'ın yeri bir başka

Harranlı turizmciler bu yıl ilkbaharla birlikte turizmde beklediklerinden daha iyi bir yoğunluğa ulaştıklarını söylediler.

Harranlı turizmci Mahmut Kızıl,  "Harran UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunuyor, bundan dolayı yurt içi ve yurt dışından yeterince tanınıyor. Bu yıl Göbeklitepe Yılı'nın da etkisiyle çok yoğun bir dönem geçiriyoruz. Hafta içi bile günlük 80 tur otobüsü ilçeye geliyor. Dolu dolu bir sezon geçiriyoruz. Talepleri karşılamakta zaman zaman zorlanıyoruz ama bu durum bizi son derece mutlu ediyor. Ziyaretçilerin büyük bölümü yurt içinden geliyor ama biz bu yıl Göbeklitepe sayesinde yabancı turistin de çokça gelmesini bekliyoruz. İlçedeki oteller dolu. Kültür ve Turizm Müdürlüğü bu anlamda bazı konik kubbeli evlerin restorasyonunu gerçekleştirip otele dönüştürüyor, bu çok önemli bir hamle. İnşallah bu yoğunluk yıl sonuna kadar devam eder."

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Meslek Komitesi Başkanı ve turist rehberi Kamil Türkmen de Şanlıurfa'nın çok önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu vurgulayarak, 2019'un "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesi sayesinde çok bereketli bir sezon geçirdiklerini vurguladı.

- "Şanlıurfa'ya gelen herkes mutlaka Harran'a geliyor"

Kente gelen ziyaretçilerin, farklı özelliklerinden dolayı mutlaka Harran'ı görmek istediğine dikkati çeken Türkmen, şunları kaydetti: "Şanlıurfa'da turizm sezonu nisan-mayıs dönemlerinde zirve yapıyor ama ramazanın mayıs ayına denk gelmesi, turların tamamının nisana kaymasına neden oldu. Dolayısıyla şimdi çok ciddi bir yoğunluk yaşıyoruz. Umut ediyorum yoğunluğumuz mayıs ayında da devam edecektir. Harran tarihi bir şehir ve bu kadim şehir turizm pastasından da payını alıyor. Şanlıurfa'ya gelen herkes istisnasız mutlaka Harran'a geliyor. Tabii bu bir çekim merkezi. Bu çekim merkezinin altyapısını sağlam kılmak gerekiyor. Son dönemde çok güzel çalışmalar görüyoruz. Tarihi alandaki beton binaların yıkılması bizleri mutlu ediyor. Harran'a gelen misafirlerimiz de gayet memnun. Buraları çok beğeniyorlar."

Harran'a gelen Bursalı turizm acentesi sahibi Erol Bodur ise GAP turu kapsamında bölgeye geldiklerini ve özellikle Şanlıurfa'ya aşırı talep olduğunu söyledi.

"Göbeklitepe Yılı"ndan dolayı insanların burayı daha çok merak ettiğini anlatan Bodur, "Bölgede kalma gün sayısını arttırmaya çalışıyoruz çünkü misafirlerimiz bölgeyi çok seviyor. Talep çok fazla, tabi ramazanın da mayıs ayına denk gelmesinden dolayı nisan çok yoğunlaştı. Yerel yöneticilerden beklentimiz, tur otobüslerine park alanı oluşturmaları, kolaylık sağlandığı takdirde daha çok kişi buralara gelecektir." diye konuştu.

Bursa'dan ailesiyle gelen Fatma Zehra Şahin ise Şanlıurfa'ya ve Harran'a ilk kez geldiğini ve özellikle Harran'ın atmosferinden çok etkilendiğini belirterek, döndüğünde tanıdıklarına mutlaka Şanlıurfa'yı önereceğini bildirdi.

Tekirdağlı Filiz Kara da çok uzak olmasına rağmen bölgeyi çok merak ettikleri için gelmeye karar verdiklerini ifade ederek, herkesin bu önemli değerleri görmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 


Benzer Haberler & Reklamlar