Salamis Adasında Miken Mezarı bulundu

Salamis Adasında Miken Mezarı bulundu

Mezarda yapılan incelemelerde en az 5 kişiye ait olabilecek iskelet parçaları bulundu.

Yunanistan’ın Salamis adasında kanalizasyon çalışması yapılırken, MÖ 13. yüzyıl – MÖ 12. yüzyıl arasında tarihlenen Geç Miken dönemine ait mezar yapısı ve mezar hediyeleri bulundu.

Batı Attika arkeologlarından Ada Kattoula, 2009 yılından beri bölgede bulunan üç mezar bulunduğunu ve bunların hepsinin kanalizasyon çalışmaları sırasında keşfedildiğini belirtti. Mezar yapısında bulunanlar, 41 adet oldukça iyi korunmuş çömlek ve dönemini en iyi şekilde yansıtan bezemelerden oluşuyor. Ayrıca 10 farklı pişmiş toprak kaba ait parçalar da buluntular arasında.

Kazı koşullarının oldukça zor olduğunu belirten arkeologlar kaya içine oyulmuş olan bu mezar yapılarının hızlı bir şekilde suyla dolduğunu ve kazı yapmayı neredeyse imkansız hale getirdiğini belirtiyor. Arkeologlar sabırla yürüttükleri çalışmaların ardından araştırmayı tamamlamış durumdalar.

Araştırmacılar bulunan mezarın pek çok kez kazılan ve bölgedeki varlığı bilinen Miken dönemi mezarlığının bir parçası olduğunu düşünüyor. 1964, 1992 ve 2009 yıllarında bölgede yapılan çalışmalarda bu mezarlık alanına dahil pek çok mezar araştırılmıştı. Araştırmacılar yuvarlak bir görüntü çizen mezarın bir konstrüksiyon örneği olmadığını, yapının bölgedeki kayalar içine açılarak hazırlandığını belirtmekteler.

Mezarda yapılan incelemelerde en az 5 kişiye ait olabilecek iskelet parçaları bulundu. Ekip, dönem düşünüldüğünde bunun tipik bir uygulama olduğunu belirtiyor.

Bu mezarlar, arkeoloji literatüründe “Tholos” mezar olarak anılıyor ve mezar odasına bir geçit olan “dromos” ile ulaşılıyor. Araştırmacılar Miken dönemi ve Antik Yunan’da da uygulamalarını gördüğümüz şekilde yapılan mezarın içine birinin gömülmesi ardından bir sonraki aile ferdi ya da yakını öldüğünde yine aynı mezara gömüldüğünü söylüyor.

Mezardaki kemikler ve malzemeler incelenmek için alınacak, ancak mezar gömülü bir halde bırakılacak. Söz konusu mezar, Salamis Miken mezarlığının eksiksiz bir görüntüsünü oluşturmak için çok önemli bir katkı sağlayacak.

Tolunay Bayram - Arkeofili.com


Benzer Haberler & Reklamlar