Rezan Has Müzesi küçük arkeologları kazıya davet ediyor

Rezan Has Müzesi küçük arkeologları kazıya davet ediyor

Rezan Has Müzesi, çocukların yapıcı ve yaratıcı düşünce sisteminin gelişmesi amacıyla 18 Mayıs’tan itibaren 5-7 yaş arasındaki çocuklara Küçük Arkeologlar Müzede Atölyesi, 8 – 10 yaş arasındaki çocuklara Ben Arkeolog Oldum Atölyesi ve 5 – 7 yaş arasındaki çocuklara Çamurdan Komik Maskem Atölyesi düzenliyor.

İlk olarak “Toprağın Mirası” sergisinin gezileceği ve 9 bin yıl öncesinden Selçuklu Dönemine uzanan bir zaman yolculuğuna çıkılacağı atölye kapsamında, çocukların o dönemde yaşamış insanların hayatlarına dair fikir sahibi olmaları, düşünce biçimleri, mutluluklarına ortak olmaları amaçlanıyor.

Eserlerin çocuklarla buluşmasının ardından, arkeoloji alanında bilinçlendirilmeleri amacıyla çocuklar birer arkeolog olup önceden hazırlanan toprak havuzunda gömülü küçük eserler ortaya çıkaracak ve çıkan eserler küçük müze vitrininde sergilenecek.

“Ben Arkeolog Oldum!” atölyesinde ise çocuklar, kırmızı çamur, dal parçaları, yapraklar, küçük kazı aletleri gibi doğal ve basit aletler kullanarak kısıtlı bir süre için bile olsa doğal olanla baş başa kalacak.

Aileler, atölye çalışmalarına katılan çocuklarını, Kadir Has Üniversitesi binası tarihinden bir kesit sunan “Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası: Emeğin Mekanı” sergisini ziyaret edebilecek. Rezan Has Müzesi eğitim programları, farklı yaş gruplarına yönelik keyifli, renkli, eğitici atölyeleri ile önümüzdeki dönemlerde devam edecek.

Katılımın ücretsiz ancak kontenjanın 15 kişilik olduğu Atölye Programlarına kayıt için adres: www.rhm.org.tr


Benzer Haberler & Reklamlar