Raşidov: Bulgaristan ve Türkiye ortak arşiv ve arkeoloji araştırması yapabilir

Raşidov: Bulgaristan ve Türkiye ortak arşiv ve arkeoloji araştırması yapabilir

Bulgaristan Meclis Kültür ve Medya Komisyonu Başkanı Vejdi Raşidov, Bulgaristan ve Türkiye'nin birlikte arşiv ve arkeoloji araştırması yapma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) iş birliğiyle düzenlenen "Bulgaristan'a Bakış" sergisinin açılışına katılan Bulgaristan Meclis Kültür ve Medya Komisyonu Başkanı Vejdi Raşidov, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ile gerçekleştirdiği resmi görüşmede, ”Bulgaristan ve Türkiye, birlikte arşiv ve arkeoloji araştırması yapma potansiyeline sahiptir ve böylesi girişimler iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi içi teşvik olacaktır” dedi.

Raşidov, her iki ülkenin sahip olduğu mükemmel uzmanlarının, örneğin Sofya'daki Ulusal Kütüphanesi’nin sahip olduğu değerli İslam arşivlerini detaylı bir şekilde birlikte araştırabileceği ve yaptıkları bilimsel çalışmaların sonuçlarının özel bir sergi ile tanıtılabileceği kanaatindedir. Raşidov, kısa bir süre önce Türkiye Büyük Millet Meclisi ziyaretinde de görüştüğü bir konu olan kültürel mirasın korunması ve restorasyonunda ortak çabaların da büyük fırsatlar sağladığını belirtti.

Yapılan görüşmede Raşidov, Prof. Dr. Mahmut Ak’a Bulgaristan Meclisi adına bir onur plaketi sundu.

Raşdov, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından İstanbul Üniversitesi’nin desteği ile organize edilen “Bulgaristan’a Bakış” isimli serginin açılışına onur konuğu olarak katılmak üzere İstanbul’u ziyaret etti. Raşidov’un başkanlığındaki heyette, Meclis Kültür ve Medya Komisyonu Başkan Yardımcısı Diana Savateva da yer aldı.

İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda açılan sergide Sofya’daki Ulusal Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olan Bulgaristan’ın ünlü ressamları Maria Kılıçlıoğlu Baraz, Ziyattin Nuriev, Dili Bozacieva, Pavlina Kopano, Lili Dimkova, Necmi Murat, Ananstasiya Çirpanova’nın ve Vejdi Raşidov’un beş heykeli olmak üzere toplam 51 tablo ve 13 heykel yer alıyor. Etkinlikte özel konuk olarak Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atanas Gerdjikov da hazır bulundu.

Vejdi Raşidov, Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Angel Angelov’u sergiden dolayı tebrik ederek Bulgaristan’da eğitim görmüş ve halihazırda Türkiye’de çalışan ressamların eserlerinin Sofya’da da sergilenmesini temenni etti.

Kırcaali Haber


Benzer Haberler & Reklamlar