Polisler, Yıldız Sarayı'ndan çalınan kitaplar ile tarihi eserler ele geçirdi

Polisler, Yıldız Sarayı'ndan çalınan kitaplar ile tarihi eserler ele geçirdi

İstanbul Emniyet Müdürülüğüne bağlı polis ekiplerinin Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu ve Küçükçekmece ilçelerinde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda kitap ile aralarında arkeolojik eserlerin de yer aldığı 773 tarihi eser ele geçirildi. Osmanlı, Yunan, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlerin tespit edildiği operasyonda beş kişi gözaltına alındı.

İstanbul’un Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu ve Küçükçekmece ilçelerinde düzenlenen operasyonların da Yıldız Sarayı Kütüphanesi’nden çalınan kitaplarla Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi’ye ait el yazılı ve imzalı kartpostallar, sikke ve çeşitli objelerin de aralarında bulunduğu 773 tarihi eser ele geçirildi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Darülfünun Kütüphanesi damgalı ve Yıldız Sarayı Kütüphanesi'nden kaybolan kitaplarla II. Abdülhamid Han'ın oğlu Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi'ye ait el yazılı ve imzalı kartpostalların izini süren İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele ekipleri, el yazması eseri saklayan şüphelileri takibe aldı.

Güvenlik güçleri, 27 Şubat ve 1 Mart'ta yürüttüğü saha ve istihbari çalışmaların ardından, Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu ve Küçükçekmece ilçelerindeki adreslerde, Osmanlı, Yunan, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserler olduğunu tespit etti. Belirlenen adreslere yönelik operasyonlarda beş şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 51 adet II. Abdülhamid Han'ın oğlu Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi'ye ait el yazılı ve imzalı kartpostal, Darülfünun Kütüphanesi damgalı ve Yıldız Sarayı Kütüphanesi'nden çalınma 3 kitap, çeşitli form ve ebatlarda 81 yüzük, 19'uncu yüzyıla ait 257 noter evrakı, 327 eser/obje ve 54 sikke olmak üzere toplamda 773 parça tarihi eser niteliğinde olduğu düşünülen malzeme ele geçirildi.

Eserlere el konulurken, operasyonun kapsamında gözaltına alınan 5 şüpheli sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Tarihi eser kaçakçıları hakkında "2863 Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet" suçlarından adli soruşturma başlatıldığı belirtildi.


Benzer Haberler & Reklamlar