Pirelli Antik Yollarda projesiyle teknolojinin gücü arkeolojik gerçeklerin izini sürdü

Pirelli Antik Yollarda projesiyle teknolojinin gücü arkeolojik gerçeklerin izini sürdü

Pirelli’nin son teknojik olanaklarla üretilen Pirelli Scorpion lastiklerini kullanan Mercedes-Benz’in G 400d marka otomobili ile Anadolu’da tarihin ilk teker izlerinin peşine düştüğü ve 30 günde 150 antik yola ulaştığı yolculuk, Pirelli Antik Yollarda kitabı ile taçlandırıldı. Pirelli Antik Yollarda projesi kapsamında hazırlanan içerikler kitap, web sitesi ve videolarla meraklılarının beğenisine sunuldu

Otomotiv dünyasının önde gelen lastik markalarından Pirelli, 150 yılı geride bırakırken, bir buçuk asırlık kutlamayı daha özel kılmak amacıyla Türkiye’de farklı bir çalışmaya imza attı.

Mobilite kavramının doğuşuna uzanan Pirelli Antik Yollarda projesini hayata geçiren marka, tarih boyunca önemli bir köprü rolü üstlenen Anadolu’nun antik yollarında tarihin ilk teker izlerine ualaşmaya çalıştı.

PROJE ÇERVESİNDE 150 ANTİK YOLA ULAŞILDI

Dünyanın en eski yollarına dek uzanan 30 günlük projede 10 bin kilometrelik keşif yolculuğu yapıldı ve 150 antik yola ulaşıldı. Otomotiv gazetecisi Okan Altan’ın rehberliğinde, fotoğraf sanatçısı İrfan Bilir’in objektifinden karelerle ölümsüzleştirilen 30 günlük yolculukla,  yukarı Mezopotamya’dan Eti kültürüne, Frigya’dan Kilikya’ya, Pamfilya çizgilerinden Torosların kuzeyine geniş bir coğrafyada Türkiye’nin köklü mirası görüntülendi. Yolculuk Pirelli Scorpion lastikleri takılmış Mercedes-Benz’in G 400d marka otomobil ile gerçekleştirildi. Böylece son teknoöoji ile tarihin en eski teknolojilerinin izleri aranmış oldu.

Dünyanın en eski yolları üzerinde tarihin ilk teker izlerinin arandığı Yukarı Mezopotamya’dan başlayan yolculuk, Hitit ve Frig medeniyeti duraklarından sonra, Kapadokya’ya, Kilikya’ya, Pisidia, Lidya, Karya, Likya Pamfilya çizgilerinden Toroslar’ın kuzeyine 8 bin yıl öncesine neolitik dönemlere ulaşılmaya çalışıldı: Antik yolları keşif turu, Nemrut, Kemaliye ve Urfa’dan İç Anadolu’da Alacahöyük, Hatttuşaş, Tuz Gölü’ne, batıda Asos, Bergama ve Afrodisyas’a, Akdeniz’de ise Fethiye, Knidos, Taşlıca, Kaunos, Toroslar ve Tarsus’a kadar uzanıyor.

PİRELLİ ANTİK YOLLARDA KİTABI BASIN TOPLANTISI İLE TANITILDI

Pirelli Antik Yollarda projesi, 18 Aralık Pazartesi günü düzenlenen basın buluşmasıyla tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Fecir Alptekin, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz , Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan'ın katıldığı tanıtım etkinliği, Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander ve Pirelli Türkiye CEO’su Gian Paolo Gatti Comini’nin ev sahipliğinde, projeye emek veren deneyimli gazeteci Okan Altan’ın sunumuyla gerçekleştirildi.

Toplantıya programı nedeniyle katılamadığını belirten Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz aracılığı ile seslendirilen mesajında şu ifadelere yer verdi:  ““Pirelli Antik Yollarda” basın lansmanın başarılı geçmesi dileklerimle projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Anadolu’nun kadim mirasının izleri üzerinde sürdürülen bu anlamlı projenin ülkemizin sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerin tanıtımına önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyor, değerli misafirlere ve tüm konuklara sevgi ve selamlarımı sunuyorum”.

Lale Cander: Projemiz Türkiye’nin tanıtımı açısından da büyük önem taşıyor 

Etkinlikte söz alan Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander, “Ekibimiz bu zorlu yolculukta, son teknoloji ve inovasyon ürünü lastiklerimiz üzerinde tarihin ilk teker izlerinin peşine düştü. Anadolu’nun ilk medeniyetlerinin çizdiği bu 150 keşif noktasını büyük bir özveriyle tek tek kayıt altına aldı. Dünyanın en eski yollarını keşfetme imkânı sunan projemiz Türkiye’nin tanıtımı açısından da büyük önem taşıyor ve Pirelli Türkiye olarak böylesine kıymetli bir projeye imza attığımız için gurur duyuyoruz” dedi.

Gian Paolo Gatti Comini: Pirelli aynı zamanda kültürel dönüşümünü gerçekleştiren bir marka

Pirelli Türkiye CEO’su Gian Paolo Gatti Comini projeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Pirelli Antik Yollarda kitabı ile mobilitenin dünyadaki tarihine ve kültürel gelişime değerli bir katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Dünya tarihini kökten değiştiren tekerleğin icadından bu yana geçen binlerce yıl, insanlığın keşifleri ve kültürel gelişimiyle dolu. Pirelli olarak, geçtiğimiz yıl 150. yılımızı kutlarken, bu tarihî yolculuğa saygı duruşu yaparak, Anadolu'nun antik yollarında tekerleğin izlerini sürdük. Pirelli Türkiye olarak, 1960'tan beri bu coğrafyaya katkıda bulunmanın gururunu yaşarken, markamızın mirasını ve vizyonunu geleceğe taşımanın mutluluğu içerisindeyiz. Pirelli Antik Yollarda kitabı, bu benzersiz yolculuğun izlerini takip ederek geçmişin ve geleceğin birleştiği bir köprüyü oluşturuyor. Tüm bu detaylar, Pirelli'nin sadece lastik üreticisi değil, aynı zamanda kültürel dönüşümünü gerçekleştiren bir marka olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Bu çalışmayı duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Şükrü Bekdikhan: Kitaba Mercedes-Benz olarak katkımızın olmasından dolayı gururluyuz

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan, Mercedes-Benz’in ikonik modellerinden G 400d ile bu projenin parçası olmalarının kendileri için de çok değerli olduğunu belirtti. Bekdikhan, bir ay süren yolculuk boyunca Türkiye toprakları üzerindeki antik uygarlıklarda tekerleğin kullanımı konusunda zengin bilgiler edindiklerini vurgulayarak “Ülkemizin tarihi ve kültürel anlamda zenginliğini gelecek nesillere bırakacak böyle bir kitabın ortaya çıkmasında Mercedes-Benz olarak bizim de katkımızın olmasından dolayı gururluyuz” dedi.

Okan Altan: Dünyanın en eski yolları Anadolu’da saklı ve sapasağlam ayakta

İlk medeniyetlerin hangi yollardan ilerlediklerini bir gazeteci gözüyle belgelemeye çalışan Okan Altan ise, “dünyanın en eski yollarının Türkiye’de saklı olduğunu ve Anadolu’nun her köşesini birbirine bağlayan binden fazla antik yolun büyük çoğunluğunun günümüzde bile kendini gösterdiğini, bazılarının halen sapasağlam durduğunu” ifade ederken hem basılı olarak hem de internet üzerinden erişilebilecek Pirelli Antik Yollarda kitabının “zaman tünelinden geçip atalarımızın binlerce yıl önce yürüdüğü patikalarda otomobilleriyle gezmek isteyenlere iyi bir rehber olacağını” belirtti.

Pirelli Antik Yollarda projesinin ilk 3 bölümü

***

***


Benzer Haberler & Reklamlar