Peru'daki Puno arkeoloji alanında bir kurye çantasında mumya ile yakalandı.

Peru'daki Puno arkeoloji alanında bir kurye çantasında mumya ile yakalandı.

Peru’da arkeolojik kazı alanında şüphe üzerine yakalanan kuryenin çantasından yaklaşık 800 yıllık bir mumya çıktı. Kurye mumyanın kendisi için ruhani bir kız arkadaş olduğunu iddia etti ama arkeologların tespitine göre cenin pozisyonunda mumyalamış ceset 45 yaşlarında bir erkeğe ait.

Peru’nun Puno bölgesindeki arkeolojik kazı alanında aşırı derecede alkol aldığı için güvenlik güçlerinin şüphesini çeken bir kuryenin yanında taşıdığı çantada yapılan aramada mumya bulundu. Gözaltına alınan kurye ilk sorgusunda mumyayı “bir tür ruhani sevgili olarak gördüğünü” söyledi. Ancak arkeologların tepitine göre, yaklaşık 600 ya da 800 yıllık olduğu tespit edilen 1 metre 51 santimetre uzunluğundaki mumyalaşmış beden 45 yaşlarında bir erkeğe ait. Julio Cesar Bermejo adlı kurye ile yanında yakalanan 23 ve 26 yaşlarındaki iki arkadaşı, Peru’nun “kültürel mirasıyla ilgili yasaları çiğnemek” suçundan yargılananacak.

Puno bölgesi Ulusal Polis basın sözcüsü Marco Antonio Ortega, mumyanın, 26 yaşındaki bir kişinin taşıdığı, kırmızı renkte bir sipariş kutusunun içinde "cenin pozisyonunda" bulunduğunu belirtti.

Mumyayı yanında taşıyan Julio Cesar Bermejo, yerel basına yaptığı açıklamada ,"Juanita" adını verdiği mumyayı "benim manevi kız arkadaşım" diye tanımladığını söyledi.

Bermajo, "(Mumya) Evde odamda duruyor. Beraber uyuyoruz. Ben ona bakıyorum." dedi.

Polis, Bermejo'nun gözaltında tutulduğunu belirtti.

Öte yandan Peru haber ajansı Andina ise mumyanın yetişkin bir erkeğe ait olduğunun düşünüldüğünü açıkladı.

Ulusal kültür varlığı olarak sınıflandıran mumya, Peru Kültür Bakanlığı gözetimine alındı.

Peru, İnka İmparatorluğu öncesi ve sonrasında gelişen çeşitli uygarlıklara ait yüzlerce arkeolojik alana ev sahipliği yapıyor.

Arkeologlar 2021'de, ülkenin başkenti Lima yakınlarındaki bir bölgede, 800 ila 1200 yaşında olduğu tahmin edilen bir mumya daha bulmuştu.


Benzer Haberler & Reklamlar