Oylum Höyük’te arkeoloji kazılarının 30. sezonu başlıyor

Oylum Höyük’te arkeoloji kazılarının 30. sezonu başlıyor

Prof. Dr. Atilla Engin yaptığı açıklamada, bu yılki çalışmalarla Demir Çağı ve ikinci bin yıla ait tabakaların araştırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Kilis'te Türkiye-Suriye sınırında bulunan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük höyükleri arasında yer alan Oylum Höyük’te 30. dönem kazı çalışmalarına Prof. Dr. Atilla Engin yönetiminde başlanacak.

Suriye sınırına sıfır noktada yer alan Oylum Höyük’te Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarına 15′i teknik olmak üzere, 31 kişilik ekiple devam edilecek.

Kazı Başkanı ve Gaziantep Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin yaptığı açıklamada, bu yılki çalışmalarla Demir Çağı ve ikinci bin yıla ait tabakaların araştırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Elde edilen yazılı belgelerin bölgenin önemli bir yönetim merkezi olduğunu gösterdiğini ifade eden Engin, boyutları itibariyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük höyükleri arasında yerini alan Oylum Höyük’ün özellikle Tunç Çağı’nda önemli bir yerleşim merkezi olduğunun anlaşıldığını aktardı.

Engin, son yıllarda elde ettikleri mühürler ve yazılı belgelerin bölgenin bir yönetim merkezi olduğuna şüphe bırakmadığını ifade ederek, “Özellikle Tunç çağlarında Nuhaşe ülkesi olarak bilinen bölgede yer alan Hitit kaynaklarındaki Kuilzila ve Mezopotamya kaynaklarındaki Ulisim/Ullis olabileceği yönünde ancak bunun için daha fazla arkeolojik bulgu ve belgelere ihtiyaç duymaktayız” diye konuştu.

Arkeoloji kazılarının iki ay süreceğini aktaran Engin, höyüğün Kilis’in günümüzde olduğu gibi geçmişte de Anadolu ve Suriye coğrafyası arasında bir geçiş noktası olarak kullanıldığını, bu nedenle önemli bir konuma sahip olduğunu sözlerine ekledi.

http://kentgazetesi.biz
 


Benzer Haberler & Reklamlar