Osmanlı sınırları ve Türk Tarihi Atlası güncellenecek

Osmanlı sınırları ve Türk Tarihi Atlası güncellenecek

Osmanlı Devleti Atlası ve genel anlamda bir Türk Tarihi Atlası olmadığını, mevcutların yetersiz olduğunu söyleyen Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan,

Şeyh Edebali Üniversitesi'nde düzenlenen programa katılmak için Bilecik'ğe giden Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski tarihi güncel ve yeterli hale getirmek için bazı çalışmalar içinde olduklarını ifade etti ve kurum olarak üzerinde çalıştıkları "Osmanlı Tarihi Atlası"nı en kısa zamanda çıkaracaklarını söyledi.

Turan, bilimin bir anda olup bitmediğini bir çalışmayla ortaya konulabildiğini belirterek, Türkiye tarihine ilişkin yeni çıkacak bazı araştırmalarının bulunduğunu, Suriye konulu bir çalışma da yaptıklarını anlattı.

Özellikle Osmanlı Devleti Atlası'na ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Turan, şöyle konuştu:

"Osmanlı Devleti Atlası ve genel anlamda bir Türk Tarihi Atlası yok. Var tarihte ama yeterli değil. En azından güncel ve daha yeterli hale getirmek için çalışmalarımız var. Mesela, atlas konusunda üç kıta diyoruz. Bu Osmanlı sınırları gene en belirgin ve münakaşasız gibi görünen sınırlar Avrupa'dır. Halbuki orası bile tartışmalıdır. Devir devir Osmanlı sınırları içeri girer dışarı çıkar, orada bile bir belirginsizlik, bilgi noksanlıkları var."

- "Osmanlı Atlasına şiddetle ihtiyaç var"

Osmanlı'nın sınırlarının tam anlamıyla anlatılması gerektiğini vurgulayan Turan, "Filmlerde görüyoruz Suudi Arabistan, yarım ada olarak Umman, Hint Okyanusu'na kadar Osmanlı Devleti'nin hakimiyetindedir. Orayı bile hariç tutarız biz. Bunu Avrupalılar yapıyor, kasıtlı yapıyor. Biraz bilgi noksanlığından maalesef biz de yapabiliyoruz. Kitaplara, görsellere de girebiliyor." dedi.

Osmanlı'nın en geniş sınırlarının Afrika'da olduğunu ifade eden Turan, "Maalesef bu sınırlar nereden geçiyor bugün belirgin bir içerikte değildir. Şiddetle ihtiyaç var. Zaman veremiyorum ama en kısa zamanda kurum olarak bunu gerçekleştirip kamuoyu ile paylaşacağız." diye konuştu.

- "Haçlı tarihi yazdırmayı düşünüyoruz"

Tarihi eserlerin önemine değinen Turan, "Öte yandan temel konuların eser şeklinde sunulması gerekiyor. Osmanlı tarihi kitabımız var ama güncellenmesi gerekiyor. Selçuklu tarihi araştırmalarımız var, daha bütün olarak sunulması gerekiyor. Bu çerçevede bir Haçlı tarihi yazdırmayı düşünüyoruz. Bu çerçevede bir İslam tarihi ve bazı temel kaynaklar var daha henüz Türk İslam tarihinde gün yüzüne çıkmamış. Onların da bir an önce de çeviri yapılıp kamuoyuyla paylaşılmasını istiyoruz. " ifadesini kullandı.

Harun Kaymaz - Muhsin Arslan- AA


Benzer Haberler & Reklamlar