Oğuz Aydemir İskenderun'da sualtı arkeolojisinin önemini anlattı

Oğuz Aydemir İskenderun'da sualtı arkeolojisinin önemini anlattı

Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Başkanı Oğuz Aydemir, sualtı arkeolojisinin önemini ve Türkiye’de gerçekleştirilen sualtı arkeolojisiyle ilgili bilgiler aktardığı konuşmasında İskenderun Körfezi'nin geçmişten bu yana ticaret yolları üzerinde bulunduğuna dikkat çekti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi'nin davetlisi olarak  Hatay'ın İskenderun ilçesine gelen Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Başkanı Oğuz Aydemir'in söyleşisine İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İMEAK DTO Meclis Başkanı Adnan Yener, İskenderun Şube Başkanı Kemal Kutlu, İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ayşe Neslin Oğuzhan Koca, oda üyeleri ve misafirler katıldı.

Başkan Oğuz Aydemir, dinleyicilere sualtı arkeolojisinin önemini ve Türkiye’de gerçekleştirilen sualtı arkeolojisiyle ilgili bilgiler aktardı. İskenderun Körfezi'nin geçmişten bu yana ticaret yolu üzerinde bulunduğuna dikkat çeken Aydemir, körfezde yapılacak araştırmalarda mevcut batık ile arkeolojik alanların yanı sıra yeni arkeolojik alanların bulunacağını ifade etti.

 

Hatıra Mendilleri Sergisi

 

Söyleşinin ardından, İskenderun Halk Eğitim Merkezi'nde açılışı yapılan küratörlüğünü Ali Rıza İşipek’in yaptığı Oğuz Aydemir’in 'Geçmişin İletişim Mecrası Hatıra Mendilleri Sergisi' gezildi.

 

İmparatorluk hatıra mendillerin en eskisinin 200 yıllık olduğunu ifade eden Oğuz Aydemir; “İmparatorluk hatıra mendilleri hatıra olması için hazırlanmış olsalar bile tarihsel bağları incelendiğinde birçok siyasal anlam içerdikleri, bu nedenle tarihi belge niteliği taşıdıkları görülmektedir. Dönemleri içinde düşünüldüklerinde mendillerin halka ulaşmak için doğru yöntem olduğu kuşkusuzdur” dedi.

 

Oğuz Aydemir, hatıra mendillerinin İskenderun’daki sergiden sonra sadece İstanbul’da müzede sergileneceğini sözlerine ekledi.

denizhaber.com ve 7deniz.net


Benzer Haberler & Reklamlar