Öğrenciler Milet Antik Kenti’nde tarihi bilgilerini yarıştırdılar

Öğrenciler Milet Antik Kenti’nde tarihi bilgilerini yarıştırdılar

Didim Kaymakamlığı öncülüğünde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonunda Aydın’ın tarihi ve kültürel değerleri konulu bilgi yarışması, 14 ilçeden öğrencilerin katılımıyla binlerce yıllık Milet Antik Kenti’nde gerçekleştirildi.

Modern Bilim ve Felsefenin temellerinin atıldığı Didim sınırları içerisindeki Milet Antik Kenti, “Aydın’ın tarihi ve kültürel değerleri” konulu bilgi yarışmasına ev sahipliği yaptı. Bu yıl ilk kez il genelinde düzenlenen yarışmaya 14 ilçeyi temsilen birer lise katıldı.

Yarışmayı Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Belediye Başkan Vekili Gül Ülker, kamu kurum amirleri, siyasi parti ilçe temsilcileri, ilçe milli eğitim müdürleri, belediye meclis üyeleri, oda başkanları ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile okul idarecileri ve öğrenciler izledi. Vali Köşger’i Valiler İlkokulu bünyesinde kurulan mehteran takımı karşılarken, Vali Köşger ve beraberindekiler öğrencileri dinledi ve ardından

Ardından Milet Antik Kenti’ndeki yarışma alanına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından 14 ilçeden yarışmaya katılan liseler tanıtıldı.

TÜRKÖZ’DEN TEŞEKKÜR

Açılış konuşmasını yapan Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, “Bu yarışmayı yapma gayemiz şuydu; geçen sene okulları ziyaret ettik ve bazı öğrencilerimizin buradaki tarihi yerlere gitmediğini gördük ve öğrendik. Bu işe el atalım dedik. Kendi yerini tanımayan ülkesini ve dünyayı tanımayız dedik. İlkini Didim’de yaptık, bu yıl il genelinde bu yarışmayı yaptık. Bu dönem Aydın’la ilgili genel kültür ve tarihiyle ilgili olarak yaşadıkları yeri tanımalarını sağlamaktı. Yarışma önemli ama bu noktada bu etkinliğe katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

DİDİM İLK 3’E GİRDİ

Konuşmanın ardından yarışmaya geçildi. Jüri nezdinde düzenlenen yarışmada 14 okul yarışmaya katıldı. Her bir soru için 1 dakika süre verilirken 20 sorunun ardından puanları eşit olan 4 okul için yedek sorular soruldu. Yedek sorular neticesinde Aydın Sosyal Bilimler Lisesi 1., Didim Esra Karakaya Anadolu Lisesi 2. ve Karpuzlu Anadolu lisesi ise 3. oldu. Yarışmada dereceye giren liselere ödüllerini Vali Köşger, AK Parti’li Yavuz ve Kaymakam Türköz verdi. Yarışmaya katkı sunan kurumlara, kişilere ve hayırseverlere il protokolünce teşekkür plaketi verildi.

“TARİHİ KENTTE ANLAMLI YARIŞMA”

Yarışmayı değerlendiren Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Tarihi atmosferde tarihi bir gün yaşandı. Çok güzel bir bilgi yarışması düzenlendi. Bunu düzenleyenlere teşekkür ediyorum. İkinci teşekkürüm öğrencilerimize, çünkü okullar çok iyi hazırlanmış. Bu tür yarışmalar eğitim için önemli; antik dönemde nasıl bu gimnazyum ve stadyumlar ve amfi tiyatrolarda bu etkinlikler yapılıyorsa biz güncelleyerek bunları yapmamız lazım. Bu yarışma anlamlıydı. Dereceye giren okullarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Benzer Haberler & Reklamlar