Neşeli ol hayatını yaşa mozaiği'ne Müze olsun önerisi

Neşeli ol hayatını yaşa mozaiği'ne Müze olsun önerisi

Hatay'da bulunan Neşeli ol, hayatını yaşa mozaiğini ziyaret eden Prof.Dr. İlber Ortaylı, mozaiğin bulunduğu alanın müze yapılmasını önerdi.

HATAY: Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Antakya'da yürütülen kazı çalışmalarında bulunan ve üzerinde Grekçe "Neşeli ol hayatını yaşa" yazılı mozaik alanında incelemelerde bulundu.

Kentte 2012 yılında teleferik projesinin yapımı sırasında Roma dönemine ait tarihi kalıntıların bulunması üzerine İplik Pazarı mevkisinde başlatılan kurtarma kazısında "Neşeli ol hayatını yaşa" yazılı mozaik bulunan alanı gezen Savaş, Ortaylı ve Çetindoğan yetkililerden bilgi aldı.

Başkan Savaş, inceleme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, mozaiğin bulunduğu alanda birçok eserin daha olduğunu belirtti.

Çıkarılan eserlerin müze yetkilileriyle toplandığını ve değerlendirildiğini ifade eden Savaş, şöyle devam etti:

"Teleferik projemizin yapıldığı alan tarihi doku olduğu için proje uzun sürüyor. Anıtlar Kurulu ile sürekli istişare halindeyiz. Onların yönlendirmesiyle bu işleri yapıyoruz. Teleferik projemiz bittiğinde tarihi eserlerimizin bulunduğu alanda müzemizi oluşturmak istiyoruz. Bulunan mozaiğimiz çok önemlidir. Bu mozaiğe benzer bir mozaik İtalya'da bulunuyor ancak bizim mozaiğin yanında amatör kalır. Mozaiğimiz çok profesyonelce yapılmış bir eserdir."

Savaş, teleferik projesinin en geç önümüzdeki yıl mart ayında biteceğini kaydetti.

Tarihçi-yazar Prof. Dr. Ortaylı da aslında Antakya'nın açığa çıkmaya başladığını söyledi.

Eski Roma Antakya'sını kısmen tanıdıklarını ancak bulunan eserlerle daha da tanımaya başladıklarını vurgulayan Ortaylı, "Antakya'da yapılan kazılarda yan yana mozaiklerin çıkacağı anlaşılıyor. Buralar Roma döneminde eyalet zenginlerinin bulunduğu yerlerdir. Buradan daha neler çıkacaktır. İnsanlar buralara gelerek gezecekler. Bulunan mozaik yüksek seviyede bir mozaiktir. İnşallah değerlendirilecektir" dedi.

Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği Başkanı Çetindoğan ise derneklerinin Türkiye'nin tarihini ve kültürünü yurt dışında tanıtmak için kurulduğunu, dernekleri tarafından hayata geçirilen "Mozaik Yolu" Projesi kapsamında Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep ve Kahramanmaraş'taki mozaiklerin tanıtımını yapacaklarını belirtti.

Proje kapsamında önümüzdeki ay İtalya'ya gideceklerini ifade eden Çetindoğan, şunları aktardı:

"İtalya'nın ardından İngiltere, Amerika ve Fransa'da bu yolculuğa devam edeceğiz. Antakya hem tarih hem de kültür açısından çok zengin bir şehrimizdir. Burada olmaktan son derece mutluyuz. Yeni çıkan mozaiği gördük. Etkilenmemek mümkün değil. Gerçekten bunlara sahip çıkmamız lazım. Bu kültürümüzü ve tarihimizi en iyi şekilde tanıtmamız gerekiyor."

Çetindoğan, Türkiye'nin her yerinin ayrı bir tarih ve kültür dokusu olduğunu kaydederek, bundan dolayı çok şanslı olduklarını ifade etti. 

AA Salim Taş


Benzer Haberler & Reklamlar