Nemrut, eşsiz gündoğumu ile ziyaretçilerini ağırlıyor

Nemrut, eşsiz gündoğumu ile ziyaretçilerini ağırlıyor

Anıt mezarı ve dev heykellerinin yanı sıra "dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak da bilinen, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Nemrut Dağı, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor

ADIYAMAN:  Doğu ve batı medeniyetlerinin kesişme noktasında bulunan, anıt mezarı, birbirinden ilginç dev heykellerinin yanı sıra 2 bin 150 metre rakımıyla "dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak da bilinen Nemrut Dağı, her yıl binlerce turist ağırlıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan, Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırlarındaki Nemrut Dağı, Kommagene Krallığı'na ait 50 metre yüksekliğinde 150 metre çapında tümülüs ile pek çok dev eseri bünyesinde barındırıyor.

Milli Park Alanı olarak korumaya alınan bölgede, eşsiz eserlerin yanı sıra rakımı sayesinde "güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak da anılan Nemrut Dağı, her yıl yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapıyor.

Genellikle bahar aylarında bölgeye gelen turistler, sabahın ilk ışıklarını yakalamak için zorlu bir yolculuğun ardından Nemrut'a çıkıyor. Bölgedeki eşsiz gün batımının seyrini de kaçırmak istemeyen turistler, günlerini tarih dolu bir atmosferde geçirme fırsatı yakalıyor.

Havaların serinlemesine rağmen turist sayısını önemli ölçüde koruyan Nemrut'u, bu mevsimde de yüzlerce turist ziyaret ediyor. Gün doğumuna birkaç saat kala Nemrut Dağı'na çıkan turistler, soğuk havaya aldırış etmeden yanlarına aldıkları battaniyelere sarılarak güneşin ilk ışıklarını karşılıyor.
2 bin 150 rakımlı dağın zirvesinde güneşin doğuşuna şahitlik eden turistler, bol bol fotoğraf çektirip eşsiz güzelliği adeta ölümsüzleştiriyor.

Gün doğumunu izlemek için İzmir'den gelen turistlerden Emrah Kara, Nemrut Dağı'nı ilk kez ziyaret ettiğini söyledi.

Buradaki tarihten çok etkilendiğini belirten Kara, "Burayı bu kadar güzel tahmin etmemiştim. Beklentimin üzerinde bir yerle karşılaştım. Güneşin doğuşu efsaneydi. Buradaki antik kent gerçekten müthiş. Buraya gelirken meşakkatli bir yoldan geçiyorsunuz ve çok soğuk. Yanımıza battaniye aldık. İyi ki almışız gerçekten çok soğuk burası ama geldiğimizin her saniyesine değdi." diye konuştu.

Gaziantep'ten gelen turistlerden Emre Uçak da güneşin doğuşunu Nemrut'ta izlemenin harika bir duygu olduğunu dile getirdi. İnsanların hayatlarında mutlaka bir defa da olsa Nemrut'u görmelerini ve burada gün doğumunu izlemelerini tavsiye eden Uçak, burasının tarihi güzelliklere ev sahipliği yaptığını ifade etti.
Adıyaman'da yaşayan Ali Akdemir de Nemrut Dağı'na her yıl geldiğini vurgulayarak, bölgeyi herkesin görmesi gerektiğini kaydetti. 

Günlük ortalama 300 ziyaretçi geliyor
Tur organizatörü Bilal Mente de bu yıl Nemrut Dağı'na ziyaretlerin ücretsiz olduğunu söyledi.
Sezonun son dönemleri olmasına karşın beklentinin üzerinde ziyaretçi ağırladıklarını aktaran Mente, "Sezon bitmek üzere ama yine de gün doğumu ve batımında günlük ortalama 300 kişi Nemrut Dağı'nı ziyaret ediyor." dedi.

Nemrut Dağı turizminin kültür turizmi olduğunu anımsatan Mente, "Yurt dışında genelikle Amerika, İngiltere, Fransa, Japonya, Güney Kore, ve Avustralya'dan ziyaretçiler oluyor. Bunun yanında Başbakanımızın geçen aylarda bölgeyle ilgili açıkladığı kalkınma hamlesi, bölgeyi hareketlendirdi. Bizlere olumlu yansımaları oldu. Sezon bitmek üzere, inşallah gelecek sezonda bunun meyvesini daha iyi alacağız." diye konuştu.


AA Yasin Dikme

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar


Arkeolojik Haber