MİTSO, Muğla'nın arkeolojik alanları için Bakanlığa dilekçe verdi

MİTSO, Muğla'nın arkeolojik alanları için Bakanlığa dilekçe verdi

Uzunyuva Arkeolojik Sit Alanı ve Hekatomnos Anıtmezarı'nın turzime açılmasını isteyen MİTSO'nun dilekçesinde, bölgede Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin onarım, Milas Müzesi'nin ise tekrar yapım nedeniyle kapalı olduğuna dikkat çekildi.

MİLAS Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO), UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Uzunyuva Arkeolojik Sit Alanı ve Hekatomnos Anıtmezarı'nın bir an önce ziyarete açılarak, turizme kazandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yazılı başvuruda bulundu.

MİTSO, Milas şehir merkezindeki Uzunyuva Arkeolojik SİT alanı ve Hekatomnos Anıtmezarı'nın bir an önce ziyarete açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığına dilekçe verdi. Uzunyuva Arkeolojik Sit Alanı ve Hekatomson Anıtmezarı'nın arkeologlarca 'Arkeolojide son 100 yılın buluşu' olarak nitelendirilmekte olduğu belirtilen dilekçede, söz konusu alanın aynı zamanda UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer almakta olduğu da ifade edildi. Uzunyuva alanında restorasyonu tamamlanan tarihi Milas evlerinden birisinin 'Milas Etnografya Müzesi' olarak düzenlendiği, bir başkasında Hekatomnos Anıtmezarı sergilemesinin yapıldığı ayrıca bir diğerinin ise 'Milas Halıları Müzesi' olarak düzenlendiği anlatıldı. Dilekçede, söz konusu evlerin ziyarete hazır halde olmasına rağmen resmi açılışı yapılamadığı için yaklaşık 2 yıldır kapalı tutulmakta olduğu ifade edildi.

BODRUM YÖRESİNDE MÜZELER KAPALI

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin restorasyon, Milas Arkeoloji Müzesi'nin de yeni bina yapımı nedeniyle kapalı olduğu hatırlatılan dilekçede Bodrum- Milas yöresine gelen turistlerin ziyaret edebileceği hiçbir arkeoloji müzesi bulunmadığı ifade edildi. Turistlere sunulabilecek tek seçenek olan Milas'taki Uzunyuva Arkeolojik SİT Alanı ve Hekatomnos Anıtmezarı'nın bir an önce ziyarete açılması istendi.

"İKİ YILDIR RESMİ AÇILIŞ BEKLİYORUZ"

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na dilekçeyle başvuruda bulunulduğunu belirterek, "Uzunyuva'da hazırlıklar tamam. İki yıldır resmi açılışın yapılmasını bekliyoruz. Resmi açılış yapılmadığı için de buraya ziyaretçi alınmıyor. Oysa Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi kapalı. Milas Arkeoloji Müzesi kapalı. Bu yöredeki turistlerin ziyaret edebileceği hiçbir arkeoloji müzesi yok. Bu nedenle bir an önce Uzunyuva'nın ziyarete açılmasını istiyoruz. Bunun için de Kültür ve Turizm Bakanlığına dilekçe ile başvuruda bulunduk. Kısa süre içinde Uzunyuva'nın kültür turizmine kazandırılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Cavit Akgün - DHA


Benzer Haberler & Reklamlar