Mexico City'de bir caddenin altından Azteklere ait su kemeri çıktı

Mexico City'de bir caddenin altından Azteklere ait su kemeri çıktı

Meksika’nın başkenti Mexico City'deki işlek bir caddenin altında, Azteklerin 15. yüzyıldan kalma bir su tüneli bulundu. Kaya oymalarıyla süslenmiş tünelin, 1440’tan 1469’a kadar hüküm süren ve Aztek İmparatorluğu’na büyük ölçüde katkıda bulunan İmparator I. Montezuma döneminde inşa edildiğine inanıyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre; bilim insanlarının neredeyse 8 metrelik tünelde 11 kaya oymasınıon yanı sıra, her biri çok büyük arkeolojik değere sahip ahşap geçit ve heykel parçalarının kalıntıları bulundu.

Projenin koordinatörü Raul Garcia Chavez, ekibinin 2004 yılından beri sahada çalıştığını söylüyor. Araştırma ekibi, o yıl, dini Juan de Torquemada’ya göre yerli halk tarafından inşa edilen bir altyapıya sahip olan Calzada de San Cristobal’da bir koruma projesi başlatmıştı.

Tünelde keşfedilen betimlemelerin, Aztek tanrılarının panteonunun bir üyesi olan tanrı Tlaloc’u tasvir ettiği düşünülüyor. Doğurganlık, yağmur ve su tanrısı olan Tlaloc, Aztekler’in bol miktarda hasat almak için dua ettiği iyi bir tanrı olarak algılanıyordu. Ancak aynı zamanda dolu ve fırtınalar gönderebildiği için Tlaloc’tan korkuyorlardı.

Yapılan arkeolojik kazılar ayrıca onlarca önemli eserin keşfedilmesine neden oldu. Arkeologlar, MÖ 900 ila MS 150 yılları arasına uzanan cam, porselen ve inşaat malzemelerinden yapılmış nesneler buldular.

14. yüzyıl başından 16. yüzyılın sonuna kadar bugünün Meksika topraklarında yaşayan Aztekler, su temini sağlayan ve Tenochtitlan’ı sel taşkınlarından koruyan güçlü bir altyapı inşa etmişti.

Bugün, Mexico City sakinleri, doğal rezervlerin dolma hızından daha çabuk boşalması nedeniyle büyük bir su kriziyle karşı karşıya. Kirli su, Meksika’da 1-5 yaş arası çocuklarda en önemli ölüm sebebi.

Sputniknews


Benzer Haberler & Reklamlar