Metropolis Antik Kenti'nde 11 bin eser gün yüzüne çıktı

Metropolis Antik Kenti'nde 11 bin eser gün yüzüne çıktı

27 yıldır süren arkeoloji kazıları ve restorasyon çalışmaları sonucunda Metropolis Antik Kenti'nin meclis binası ve halkın buluşma noktaları ayağa kaldırıldı.

Geçmişi M.Ö. 5.000 yılına dayanan İzmir Torbalı'daki Metropolis Antik Kenti'nde yeni dönem kazıları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü katkısı ve Sabancı Vakfı desteğiyle yürütülen kazı ve restorasyon çalışmaları Doç Dr. Serdar Aybek ve 40 kişilik ekibiyle tüm hızıyla sürüyor.

Kazı Başkanı Doç Dr. Serdar Aybek, çalışmaların detaylarını Yeni Şafak'a anlattı.

Metropolis Antik Kenti arkeoloji kazıları 2007'den beri Celal Bayar Üniversitesi'nden Doç. Dr. Serdar Aybek öncülüğünde yürütülüyor.

ZİHİNLERDE CANLANIYOR

Ören yeri haline getirilen ve ziyarete açılan Metropolis'te kent merkezi, meclis binası, şehrin buluşma noktası olan tiyatro ve hamam ayağa kaldırıldı. Gün yüzüne çıkan şehir, ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. Kazı başkanı Aybek, bu sezon Roma Hamamı ve Palaestra'daki çalışmaların noktalanacağını belirterek şu bilgileri paylaştı: "Kazılar tamamlandı, ama gelen ziyaretçi onu tam canlandıramıyor. Restorasyonla birlikte insanların kenti anlamlandırabileceği şekile getirmeye çalışıyoruz. Metropolis dik yamaçta kurulmuş bir şehir. Terasla tamamlayıp kenti koruma altına alıyoruz. Halkın yaşayışını, günlük yaşantılarını öğrenmeye yönelik çalışmalar yapılıyor. Günümüzden 2000 yıl önce bir kent nasıldı ve o kentte yaşam nasıl cereyan ediyordu. Bunları somut arkeolojik verilerle canlandırmaya çalışıyoruz."

ABDÜLHAMİD DÖNEMİ PARALARINA RASTLANDI

"Kazılar yaşadığımız toprakların kültür zenginliğinin ne kadar derinlere gittiğini gösteriyor" diyen Aybek, "Kent yaşamına dair ilginç buluntular var. Kentin kültür hayatı tiyaro etrafında şekillenmiş. Prehistorik dönemden başlayıp, II. Abdülhamid dönemine kadar bir kültür tabakalaşması var. Abdülhamid dönemine ait paralara rastladık. Kentin içinde II. Abdülhamid sikkeleri var. Torbalı o dönemde kendisinin tarım sahası olarak biliniyor. Onu da bu bölgsenin verimli toprak ve iklimine bağlıyoruz" şeklinde konuştu. Anadolu'nun tarihin her döneminde popüler olan çok kıymetli bir coğrafya olduğunu vurgulayan Aybek, sahip olduğumuz mirası tüm dünyaya anlatmamız gerektiğini savunuyor.

Dünyanın ilgisi üzerinde

Metropolis'teki çalışmalar dünya genelindeki arkeoloji çevrelerinin de gündeminde. Antik kent geçen yıl İngiltere'de yayımlanan Current World Arkeoloji dergisinde kapak olmuştu. Kazı Başkanı Aybek, özellikle yabancı arkeolog ve turistlerin Metropolis'i keşfetmek istediğini belirtiyor. Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ise "Metropolis, iki bin yıllık bir tarihi aydınlatan, pek çok farklı döneme ait buluntular barındıran bir şehir. Ülkemizin kültür ve turizmine de büyük katkısı olan Metropolis’in geleceğe taşınmasında pay sahibi olmaktan gurur duyuyoruz" diyor.

11 bin eser gün yüzüne çıkarıldı

27 yıldır süren kazı çalışmalarında bugüne dek Helenistik Döneme ait Tiyatro, Stoa (Sütunlu Galeri) ile Roma İmparatorluğu Dönemi'nde inşa edilen iki hamam yapısı, Mozaikli Salon gibi antik kent dokusunu oluşturan yapılar ve mekânlar bulundu. Seramik, sikke, cam, mimari parçalar, figürler, heykeller ve birçok maden eserden oluşan 11 binin üzerinde tarihi eser gün yüzüne çıkartıldı. Bu eserler, İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Tarih ve Sanat ile Selçuk Efes müzelerinde sergileniyor.

Seray Şahinler Demir - Yenişafak


Benzer Haberler & Reklamlar