Margarsus'ta sıra stadyum kazılarına geldi

Margarsus'ta sıra stadyum kazılarına geldi

Magarsus Antik Kenti kazılarında, kentin stadyum ve tapınak kısmının da açığa çıkarılması hedefleniyor.

Adana'da bulunan Magarsus Antik Kenti'nde gelecek sezon kazılar, gün yüzüne çıkarılan tarihi tiyatronun orkestrası ile stadyum bölümünde devam edecek.

İsmini, Makedonya kralı Büyük İskender'in milattan önce 333'te Pers Kralı Daryus ile giriştiği savaşa başlamadan önce gelip kurban kestiği Athena tapınağındaki Magarsiya rahibelerinden alan antik kentin tarihi, MÖ 5. yüzyıla dayanıyor.Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğünün maddi desteği, Adana Müzesinin başkanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünün iş birliğinde antik kentte 2013'te başlatılan kazı çalışmasında, yaklaşık 4 bin kişilik tiyatro gün yüzüne çıkarıldı.Bugüne kadar 1 milyon 200 bin lira harcanan kazıda, antik kentin stadyum ve tapınak kısmının da açığa çıkarılması hedefleniyor.Kış mevsimi nedeniyle ara verilen kazılara, 2017 mart-nisan döneminde devam edilecek.

Adana Müze Müdür Vekili Nedim Dervişoğlu, yaptığı açıklamada, antik kentteki tiyatronun geçen kazı döneminde ortaya çıkarıldığını söyledi.Kültür ve Turizm Bakanlığının verdiği desteklerle bölgede yoğun çalışma yapıldığını anlatan Dervişoğlu, "Kazı çalışmalarımız önümüzdeki kazı sezonunda tiyatronun orkestra, antik kentin stadyum bölümünde devam edecek. Stadyumun devamında tapınak kısmında kazılar yapılacak. Tiyatronun restorasyon ve konservasyon projeleri çalışmalarına başlanılacak." dedi.İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari de 2013'te başlatılan kazılardan sonra Magarsus Antik Kenti'nin, akademik çalışmalarla bilim dünyasına ve kamuoyuna tanıtıldığını belirtti.Tari, Vali Mahmut Demirtaş'ın da yakın ilgi gösterdiği bölgenin, Adana turizmine ivme kazandıracağına inandıklarını kaydetti.

Bekir Ömer Fansa - AA


Benzer Haberler & Reklamlar