Malatya'da park inşaatında tarihi kalıntılar ve Ermenice kitabe bulundu

Malatya'da park inşaatında tarihi kalıntılar ve Ermenice kitabe bulundu

Beydağı Tabiat Parkı için yürütülen altyapı çalışmaları sırasında Ortaçağ dönemine ait bir yapıya ait olduğu tahmin edilen mimari yapı kalıntıları ortaya çıktı. İnşaat durduruldu. Arkeologlar alanda sondaj çalışmasına başladılar.

Malatya'da, Beydağı Tabiat Parkı için yürütülen altyapı çalışmalarında tarihi eser niteliği olduğu tahmin edilen kalıntılar bulundu. Alanda aynı zamanda Ermenice bir de kitabe bulundu. Kalıntıların kiliseye ait yapı taşları olduğu düşünülüyor.

Battalgazi ilçesine bağlı Çöşnük Mahallesi İnderesi mevkisinde Malatya Büyükşehir Belediyesince yürütülen Beydağı Tabiat Parkı'nın altyapı çalışmaları sırasında bazı kalıntılara rastlandı.

Arkeolojik sondaj yapıldı

Malatya Müzesi Müdürlüğü ekipleri, çalışmaların durdurulduğu alanda ortaya çıkan kalıntıların devamının olup olmadığının tespiti ve mimari yapının niteliği ve boyutları hakkında bilgi edinilebilmesi için arkeolojik sondaj kazısına başladı.

Uzman ekiplerce yapılan ilk incelemelere göre, kalıntıların Ortaçağ dönemine ait bir yapıya ait olduğu tahmin ediliyor.

Malatya Müzesi Müdür Vekili Kenan Özdaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanalizasyon altyapı çalışmaları sırasında bazı tarihi yapı taşlarının bulunduğu ihbarı üzerine alanda çalışma başlattıklarını söyledi.

Kiliseye ait yapı taşları olduğu düşünülüyor

İlk incelemelere göre kalıntıların, mevzuatları kapsamında taşınmaz kültür varlıklarına ait olduğunu tespit ettiklerini aktaran Özdaş, şöyle devam etti:

"Bunun üzerine kazı çalışmaları durduruldu ve ilgili birimlere konu hakkında bilgi verildi. Yapının buraya taşındığı mı yoksa burada mı olduğuna dair tespitlerin netleşmesi için yönergemiz gereği kazı çalışmalarına başlandı. Bu çalışmalar sonucunda ilk verilere göre Ortaçağ dönemine ait havuz ve aynası ile yapı taşlarının olduğu ortaya çıktı. Yaptığımız kazılarla bu yapının netleşmesi daha sonraki zamanlarda belirlenecek. Alanda Ermenice bir kitabe de bulundu. Bu nedenle bir kiliseye ait yapı taşları olduğu düşünülüyor ama kazı çalışmaları tamamlandıktan sonra bu durum netleşecek."

Özdeş, alanda ekiplerinin iki alanda sondaj çalışması yaptığını anlatarak, ilerleyen süreçte durumun daha da netleşeceğini kaydetti.

Volkan Kaşik- AA


Benzer Haberler & Reklamlar


Arkeolojik Haber