Kyzikos Antik Kenti’nde 11’nci yıl kazıları başladı

Kyzikos Antik Kenti’nde 11’nci yıl kazıları başladı

Balıkesir’in Erdek İlçesi’nde, 2 bin 500 yıllık tarihi geçmişi olan ve Avrupalı seyyahlar tarafından ’Dünyanın 8’inci harikası’ olarak nitelendirilen Kyzikos Antik Kentte bu yıl 11’ncisi yapılan kazı çalışmaları başladı. Kazı heyeti başkanı Doç.Dr. Nurettin Koçhan, bu yılki hedefin Hadrian Tapınağı’nı gün yüzüne çıkarmak olduğunu söyledi.

Balıkesir’İn Erdek İlçesi’nde, 2 bin 500 yıllık tarihi geçmişi olan ve Avrupalı seyyahlar tarafından 'Dünyanın 8'inci harikası' olarak nitelendirilen Kyzikos Antik Kentte bu yıl 11'ncisi yapılan kazı çalışmaları başladı. Kazı heyeti başkanı Doç.Dr. Nurettin Koçhan, bu yılki hedefin Hadrian Tapınağı'nı gün yüzüne çıkarmak olduğunusöyledi.

Erdek İlçesi Düzler Mevkii'nde 2 bin 500 yıllık tarihi geçmişi olan Kyzikos AntikKenti'nde bu yılın kazı çalışmaları başladı. Kyzikos Antik kentindeki kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları, Müzeler Genel Müdürlüğü, Erdek Kaymakamlığı ve Erdek Belediyesi'nin katkılarıyla yürütülüyor. Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Nurettin Koçhan'ın başkanlığını, aynı üniversiteden Doç.Dr. Korkmaz Meral'in yardımcılığını yaptığı çalışmalarda, Bakanlık Temsilcisi olarak Arkeolog Elif Şener, eski çağ tarihçisi Prof.Dr. Mustafa Hamdi Sayar, 2 araştırma görevlisi ile 2’isi doktora 18 öğrenci ve 7 işçi görev alıyor. Bu yılki hedeflerinde, Hardianus Tapınağı'nın bazı bölümlerini gün ışığına çıkarmak olduğunu söyleyen Doç.Dr. Nurettin Koçhan, şöyle dedi:

"Tapınağın 116 metre olan en uzun kenarı 2010 yılında ortaya çıkarılmıştı. İlk etapta çevresini açmaya, yapısal kalıntıları ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Şu anda tapınağın batı arka kısmında kazı çalışmaları devam ediyor. Böylece tapınağın yan kuzey kısmını açmış olacağız. Amacımız, tapınağın gerçek ölçülerini ve üst yapısına ait kalıntıları tespit edebilmek ve tapınağın nasıl bir yapıya sahip olduğunu üstü kazılmadan ortaya koyabilmek. Bunu bugüne kadar buluntular sayesinde kısmen öğrendik. Tapınak zaman içinde büyük tahribata uğramış. Mermer eserler kireç kuyularında bile yakılmış. Ondan sonra tapınağın etrafında küp şeklinde kuru tahıl depolarını yerleştirmişler. Sonra bu bölge Hıristiyanlık dönemine ve orta çağa kadar mezarlık olarak kullanılmış. Orta Çağa ait bazı yapılar eklenmiş. Bunların hangi amaçla kullanıldığını ortaya koymaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 3 odayıortaya çıkarmamıza rağmen zeminde veya içinde kullanım amacına ait hiçbir şey bulamadık. Bunların devamının Kuzey yönünde çıkabileceğini umuyoruz. Biz daha ziyade yapıları ortaya çıkarmaya çalışıyoruz."

Hadrianus Tapınağı'nın Anadolu'da bulunan en büyük tapınaklardan biri olduğunuanlatan Doç.Dr. Meral de, bölgede sık görülen büyük depremlerin tapınakta büyük tahribatlara neden olduğunu kaydetti.

 

11 YILDA ÇIKARTILAN ESERLER

Kyzikos Antik Kentte 11 yıldır devam eden kazı çalışmalarında, mermer aslan başlı su olukları, tapınağa ait 105x85 santim ebadında tam boyutta mermer çatı kiremidi, 2 metre 25 santim çapında sütün tamburları, Pithos denilen topraktan küp şeklinde erzak deposu,Kyzikos paraları, Kral başı, içinde 10 kişinin hediyeleriyle birlikte gömülü lahit mezar, mezar hakkında bilgi veren yazılı taş,1 metre 90 santim çapı, 2.5 metre yüksekliği ve 20 tona yakın ağırlığıyla Roma dönemine ait çıkarılan en büyük sütün başı, kireç elde etmek için tarihi eserlerin yakıldığı 2 kireç kuyusu ortaya çıkartıldı.

(DHA)


Benzer Haberler & Reklamlar