Kazılar

Cunda Adasında kurtarma kazısı

Cunda Adası'nda kurtarma kazısı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Cunda (Alibey) Adası'nda tarihi değere sahip olduğu tahmin edilen kalıntıların bulunduğu alanda kurtarma kazısı yürütülüyor.

Kahin Tepe kazıları

Kahin Tepe kazıları

Kastamonu'nun Araç ilçesindeki Kahin Tepe kazılarında, bugüne kadar ulaşılan ve Akeramik Neolitik döneme ait olduğu düşünülen tapınak, dikili taş, adak çukurları ve "nitelikli heykeltıraşlık" eserler, arkeolog ve tarihçileri heyecanlandırıyor.…

Arkeolojik kazılarda 6 binden fazla eser bulundu

Arkeolojik kazılarda 6 binden fazla eser bulundu

Bilim heyetleri tarafından yapılan arkeolojik kazı ve araştırma çalışmalarında 1891, Müze Müdürlükleri başkanlığındaki kurtarma kazıları ve sondaj gibi çalışmalarda ise 4 bin 546 envanterlik eser müzelere kazandırıldı.

Metropolis Antik Kenti kazılarında 4 sarnıç bulundu

Metropolis Antik Kenti kazılarında 4 sarnıç bulundu

Ana Tanrıça Kenti Metropolis Antik Şehrinde 2020 arkeoloji kazılarında birbiriyle bağlantılı 4 sarnıç bulundu. Sarnıçların uzun süren kuşatmalarda şehrin su sıkıntısı çekmemesini sağladığı tahmin ediliyor.

Tieion Antik Kentinde Friglere ait yazılar bulundu

Tieion Antik Kenti'nde Friglere ait yazılar bulundu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesindeki Tieion Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında Friglere ait Runik alfabesi yazıların yanı sıra antik mimarlıkta kullanılan bir başlık türü olan Dor başlıkları ortaya çıkarıldı.