Kuşadası'nda hayata geçirilecek Anaia Liman Kalesi Projesi tanıtıldı

Kuşadası'nda hayata geçirilecek Anaia Liman Kalesi Projesi tanıtıldı

Kadıkalesi-Anaia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr Zeynep Mercangöz, arkeoloji alanına yürüyüş yolları yapılamasını içeren proje kapsamında, Anıtsal Kilise’nin, Osmanlı dönemi mescidinin ve Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılan top siperlerinin restore edilerek ziyarete açılmasının hedeflendğini anlattı.

Kuşadası Kaymakamlığı, Aydın Valiliği İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Kuşadası Belediyesi ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) işbirliğinde yürütülen “Türkiye Turizminde Yeni Bir Uğrak Yeri: Kuşadası Kadıkalesi / Anaia Liman Kalesi (Anıtsal Kilisenin Ziyaretçiye Açılması) Projesi”, İbramaki Sanat Galesi’nde düzenlen bir toplantıyla tanıtıldı.

GEKA ve Kuşadası Belediyesi’nin mali desteği ile yürütülecek projeyle Kadıkalesi-Anaia Antik Kenti arkeoloji kazı alanındaki Anıtsal Kilise’nin modern çatıyla kaplanması ve kazı alanı içerisinde ziyaretçilerin rahatlıkla dolaşabilecekleri bir yürüyüş yolu yapılarak anıtsal kilisenin, 1. Dünya Savaşı’nda kullanılan top siperlerinin ve Osmanlı dönemine ait mescidin ziyarete açılması hedefleniyor.

Kadıkalesi-Anaia Antik Kenti Arkeoloji Kazıları Başkanı Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Prof. Dr Zeynep Mercangöz’ün projeyi tanıttığı toplantıya, Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, Kuşadası Belediye Başkan Vekili Hakan Turhan, Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Belediye Meclis Üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Ayşe Şerifoğlu: Türkiye Turizminde Yeni Bir Uğrak Yeri Olacak

Toplantı açılışında konuşan Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Kuşadası Belediyesi’nin turizmde çeşitliliği arttırmak ve kültür turizmini geliştirmek için çeşitli projeler yürüttüğünü belirterek, bu konuda GEKA’dan ciddi destek aldıklarını ifade etti. Kuşadası turizmini eski günlerine kavuşturmak için çalıştıklarını belirten Şerifoğlu, “Kuşadası Belediyesi olarak GEKA ile birlikte daha önce Tarihi Kuşadası Limanı ve Kültürel Rotalar Projesi’ni hayata geçirdik. Türkiye Turizminde Yeni Bir Uğrak Yeri: Kuşadası Kadıkalesi/Anaia Liman Kalesi Projesi de çok önemsediğimiz bir konu. Eminim bu proje de eksiksiz şekilde tamamlanacak” dedi.

Kaymakam Sadettin Yücel: Projeyi destekleyen tüm kuruluşlara teşekkür ederim

Şerifoğlu’nun ardından konuşan Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel ise Kadıkalesi-Anaia Antik Kenti’nin önemli tarihi öğeler barındıran bir merkez olduğunu kaydederek, Türkiye Turizminde Yeni Bir Uğrak Yeri: Kuşadası Kadıkalesi/Anaia Liman Kalesi (Anıtsal Kilisenin Ziyaretçiye Açılması) Projesi’nin hayata geçmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti. Proje sayesinde Kadıkalesi-Anaia Antik Kenti’nin değerinin artacağını ifade eden Yücel, projeyi destekleyen tüm kuruluşlara teşekkür etti.

Prof. Dr Zeynep Mercangöz: 1. Dünya Savaşı top siperleri ve Osmanlı mescidi de ziyarete açılacak

Kadıkalesi-Anaia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr Zeynep Mercangöz ise konuşmasında GEKA’nın yüzde 75 mali destek sunduğu “Türkiye Turizminde Yeni Bir Uğrak Yeri: Kuşadası Kadıkalesi/Anaia Liman Kalesi (Anıtsal Kilisenin Ziyaretçiye Açılması) Projesi” sayesinde Kadıkalesi-Anaia Antik Kenti’nin harika bir örtüye kavuşacağını ifade ederek, projeyi destekleyen Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Kaymakamlığı’na teşekkür etti.

1999 yılında kazı çalışmaları başlayan Kadıkalesi-Anaia Antik Kenti’nde 5. yüzyıldan 1. Dünya Savaşı’na kadar birçok eser bulunduğunu belirten Mercangöz, “Kadıkalesi-Anaia Antik Kenti kazı alanı içinde ciddi anlamda tarihi öğeler barındıran bir merkez. Kazı sırasında çıkarttığımız tarihi eserler Aydın Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Ortaya çıkan yapılar ise proje sayesinde kazı alanında ziyarete açılacaktır. GEKA’nın yüzde 75 maddi destek sunduğu Kuşadası Belediyesi’nin ise yerel katkı sağlayacağı Türkiye Turizminde Yeni Bir Uğrak Yeri: Kuşadası Kadıkalesi/Anaia Liman Kalesi (Anıtsal Kilisenin Ziyaretçiye Açılması) Projesi sayesinde kazı alanındaki Anıtsal Kilise modern çatıyla kaplanacak, Anıtsal Kilise sağlıklı bir görüntüye kavuşacak ve kazı alanı içerisinde yürüyüş yolu yapılacak. Bunların yanında kazı alanında bulunan 1. Dünya Savaşı’nda kullanılan top siperleri ve Osmanlı dönemine ait mescit ziyarete açılacak” diye konuştu.

Ediz Verdioğlu - aydindenge.com.tr


Benzer Haberler & Reklamlar