Kurul Kalesi'nde 2.100 yıllık hançer bulundu

Kurul Kalesi'nde 2.100 yıllık hançer bulundu

Kurul Kalesi'nde tahtında oturan ana tanrıça Kibele heykelinin ardından çok önemli bir eserin daha gün yüzüne çıkarılmasının mutluluğunu yaşanıyor.

Ordu'daki Kurul Kalesi'nde yürütülen kazı çalışmalarında, 2 bin 100 yıllık demir hançer bulundu.

Kurul Kalesi'nde kazı çalışmaları, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 15'i arkeolog 25 kişi tarafından yürütülüyor.

Kazılarda, Roma ordusu silah tipi olduğu değerlendirilen 2 bin 100 yıllık demir hançere rastlandı.

Prof. Dr. Şenyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurul Kalesi'nde tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarıldığını söyledi.

Hançeri bulduklarında ekip olarak büyük sevinç yaşadıklarını dile getiren Şenyurt, tahtında oturan ana tanrıça Kibele heykelinin ardından çok önemli bir eseri daha gün yüzüne çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Kurul Kalesi'nde ilk kez böyle bir esere rastlandığını belirten Şenyurt, "Hançerin Roma ordusu tarafından savaş sırasında kullanıldığı öngörülüyor. Savaş sırasında da demir hançerin kale kapısına yakın yerde düşürüldüğünü tahmin ediyoruz. Bu hançer bize Kurul Kalesi'nde benzer eserlerin de olabileceğini gösteriyor. İnşallah ekibimizin yürüteceği kazıyla benzer eserlere rastlayacağız." dedi.

2017 Arkeoloji Kazılarının 18 Eylül'e kadar süreceğini bildiren Şenyurt, gelecek yıl çalışmalara kaldıkları yerden titiz şekilde devam edeceklerini kaydetti.

Hayati Akçay - AA


Benzer Haberler & Reklamlar