Kudüs’te Pontius Pilate tarafından yaptırılmış Roma Yolu açığa çıkarıldı

Kudüs’te Pontius Pilate tarafından yaptırılmış Roma Yolu açığa çıkarıldı

Arkeologlar, Kudüs’te İsa’nın çarmıha gerilmesinin arkasındaki isim olarak bilinen Pontius Pilate tarafından inşa ettirildiği tahmin edilen, 2 bin yıllık ‘kayıp’ bir yolun 220 metrelik kısmını gün yüzüne çıkardılar.

İsrail Eski Eserler Kurumu ve Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar, İsa’nın çarmıha gerilmesinin arkasındaki isim olarak bilinen Pontius Pilate tarafından inşa edildiği düşünülen ‘kayıp’ bir yolun 220 metrelik bir kısmını keşfetti.

Romalılar M.S. 70. yılda kenti yağmadığı sırada toprak altında kalan tarihi yolun Tapınak Tepesi’ne giden hacılar tarafından kullanılmış olabileceği kaydedildi.

Araştırmacılar yapımı M.S. 31 yılı civarı olarak tarihlenen yolun parke taşları altında 100’den fazla sikke buldu. Bu buluntular yolun M.S. 23-36 yılları arasında Roma İmparatorluğu’nun Yahudiye eyaletinin Valisi Pontius Pilate tarafından yaptırıldığını destekliyor.

Pontius Pilate, İsa’nın duruşmasına başkanlık eden ve çarmıha gerilmesinin arkasındaki isim olarak biliniyor.

Altı yıllık arkeoloji kazıları sonucunda ortaya çıkarılan yol, Hristiyanlar için önemli noktalar olan Siloam Havuzu’ndan Tapınak Tepesi’ne çıkıyor.


Benzer Haberler & Reklamlar