Kudüs'te insan yüzü tasvirli kil çömlek parçası bulundu

Kudüs'te insan yüzü tasvirli kil çömlek parçası bulundu

İsrail'de daha önce benzerine hiç rastlanmadık Bes-Vessel denilen insan yüzü şeklinde süslenmiş çömlek parçası bulundu. Kudüs'ün David Şehrindeki arkeoloji kaızlarında bulunan kırık çömlek parçası Pers dönemi olarak adlandırılan 4. ve 5. yüzyıllara tarihlendiriliyor.

İsrail'n başkenti Kudüs'te eski kent duvarlarının güneydoğusundaki Davit Şehri arkeolojik alanında Givati Otoparkı civarında  Tel Aviv Üniversitesi arkeologları tarafından sürdürülen kazılarda, Pers dönemi (M.S. 4 ve 5. yy) tarihlendirilen insan yüzü şeklinde süslenmiş bir çömlek parçası keşfedildi.

Kazı alanındaki bir çöp çukrunda bulunan çömlek parçasının Kudüs'te ve Yahudiye Bölgesinde daha önce bir benzerinin bulunmadığı belirtilen çömlek parçası İsrailli arkeologların iddiasına göre Purim bayramı için süslenmiş olabilir.

Kilden yapılmış kavanoz parçasında, iki geniş açık göz, bir burnu, bir kulak ve ağzın küçük bir kısmı görünen insan yüzü var.

İsrail Antik Eserler Kurumu tarafından sürdürülen Givati Otoparkı arkeoloji kazı çalışmalarında bulunan çömleğin uniq olduğunu belirten Tel Aviv Üniversitesi'nden Prof. Yuval Gadot ile İsrail Antik Eserler Kurumundan Dr. Yiftah Shalev, “Davut Şehri'nde geçmişte bu döneme çok seramik parçası ortaya çıktı, ancak bu tür bir çömlek ilk kez bulunuyor. Bu tarz çömlekler Bes-Vessels olarak adlandırılıyor. Bes, Mısır mitolojisinde yuvaların, hannelerin, özellikle annelerin, lohusa kadınların ve çocukların koruyucu ilahıdır. Zamanla, iyi olan her şeyin savunucusu olarak kabul edildi. Ayrıca müzik ve dansla ilişkilendirildi.  Bu tanrının figürü bulunan çeşitli eşyalar (çanak çömlek ve aynalar gibi çeşitli gündelik nesneler) evler süslüyor ve insanlar bu tasviri tılsım olarak boynuna bir muska gibi takıyordu. Bes genellikle iri bir yüze sahip, sakallı cüce gibi görünür, tüylüdür, gözleri pörtlek ve dili dışarı çıkmıştır. Bu grotesk figürle kötü ruhların uzaklaştırılması amaçlanmıştır.  Bu İsrail'de bulunan ilk Bes-Vessels. Ne Kudüs'teki ne de Yahudiye'deki arkeolojik kazılarda benzer bir parçaya daha önce hiç rastlanmadı" dediler.

arkeolojikhaber.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar