Komana Pontika Antik Kenti, Gümenek Millet Bahçesi ile birleştirilecek

Komana Pontika Antik Kenti, Gümenek Millet Bahçesi ile birleştirilecek

Komana arkeoloji kazılarının hızlı şekilde devam ettiğini belirten Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, "Önümüzdeki süreç içinde burayla ilgili Sayın Belediye Başkanı'mızla birlikte bazı planlamalar içinde bulunacağız" dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Komana Pontika Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarını inceledi.

Gümenek bölgesindeki antik kentte bu yılki kazılar 27 kişilik ekiple 45 gündür sürdürülüyor.

Vali Hatipoğlu, beraberinde Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ile kazı alanında, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Burcu Erciyas'tan bilgi aldı.

Gazetecilere açıklama yapan Hatipoğlu, kazı sürecinden büyük bir heyecan duyduğunu söyledi.

Komana kazılarının hızlı bir şekilde devam ettiğini belirten Hatipoğlu, "Her geçen gün yeni buluntular ortaya çıkıyor ve heyecan içindeyiz. Yaklaşık 5 bin yıllık bir tarihin izlerini taşıyan bölgede Tokat'ın tarihi açısından büyük bir önem taşıyan kazıya şahitlik etmiş oluyoruz." dedi.

Komana Pontika Antik Kenti'nin tamamen ortaya çıkarılmasının, bölgede bulunun Gümenek Millet Bahçesi ile birlikte bir bütün halinde Tokat turizmine katkı sağlayacağını ifade eden Hatipoğlu, "Önümüzdeki süreç içinde burayla ilgili Sayın Belediye Başkanı'mızla birlikte bazı planlamalar içinde bulunacağız. Hem kazı alanının gezilebilir hale getirilmesi hem ortaya çıkan eserlerin orada yine kısmi olarak teşhir edilmesi bizim bölge turizmimize ve bölge insanımıza önemli hizmetlerimizden birisi olacak." diye konuştu.


Benzer Haberler & Reklamlar