Koku ve Şehir sergisi, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde

Koku ve Şehir sergisi, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi işbirliği ile Ankaralılarla buluşturulan Koku ve Şehir sergisi 50’yi aşkın kokuyla ziyaretçilerini tarihin derinliklerinde yolculuğa çıkarıyor.

Tarihi kent kokuları Ankara’da gün yüzüne çıktı

Koç Üniversitesi ANAMED ile MG International Fragrance Company (MG Gülçiçek) işbirliğinde ilk kez İstanbul’da sergilenen “Koku ve Şehir Sergisi”, bu kez Ankaralılarla buluştu. Kokuların tarihsel hikayelerini anlatan sergi; antik dönemden başlayarak Anadolu uygarlıklarının kokularını ele alıyor.

Sergi, 6 Ocak – 31 Mart 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM)’ın ev sahipliğinde yürütülen ve dünyanın önde gelen esans üreticilerinden MG International Fragrance Company (MG Gülçiçek) tarafından kokularının hazırlandığı Koku ve Şehir Sergisi, Ankara’da kapılarını açtı.

ANADOLU ŞEHİR KOKULARINI KEŞFEDİN

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) tarafından 2016 yılında ilk kez ANAMED’in İstanbul’daki galerisinde sergilenen ve yoğun ilgi gören Koku ve Şehir sergisi Koç Üniversitesi VEKAM ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi işbirliği ile bu kez de Ankaralılar ile buluşuyor.

Sergi, ziyaretçileri bir zamanlar Anadolu topraklarında yaşamış medeniyetlerin tarihsel koku dünyasını keşfetmeye davet ediyor. Kahve, nane ve kolonya gibi günümüzün hakim kokularından pek çok örneğin yanı sıra geçmiş dönemlerin esintilerini taşıyan safran, buhur ve amber gibi birçok kokunun da aralarında yer aldığı 50’yi aşkın koku, 31 Mart 2018 tarihine kadar Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

SERGİDEKİ KOKULAR MG GÜLÇİÇEK’TEN

Serginin küratörlüğünü Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Lauren Nicole Davis, tasarımını ise PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) üstlendi. Sergide yer alan kokular MG Gülçiçek International Fragrance Company tarafından hazırlandı. Farklı kültürlerin tören ve geleneklerine ait kokuları ele alan sergi, antik dönemden günümüze kadar olan sürede Anadolu’da öne çıkan kokuların yanı sıra Bizans döneminden itibaren İstanbul’un kokularını da ziyaretçilerle buluşturuyor.

GÜZEL KOKULARIN YANI SIRA DAHA ÖNCE DENEYİMLEMEDİĞİNİZ KOKULAR DA VAR

Özel olarak geliştirilen mekanik düzeneklerle kokuların deneyimlenebileceği serginin farklı bölümlerinde, tarihte kullanılan güzel kokuların yanı sıra daha önce deneyimlemediğiniz kokular da yer alıyor. Koku algısı, tat, koku ve bellek arasındaki ilişki gibi sorulara da cevap veren sergide ziyaretçiler sergi boyunca edindikleri deneyimi sınama fırsatı da bulacaklar. Sergide, Gülsha’nın katkılarıyla Osmanlı’dan günümüze gelen geleneksel kokuların nasıl üretildiği ve saklandığı anlatılırken özel koleksiyonlardan seçilen objeler, parfüm ve kolonya şişeleri de yer alacak.

TARİHİ BİLİNÇ GELECEĞE MİRAS NİTELİĞİNDEDİR

Uluslararası esans üreticisi ve yüzde yüz yerli sermayeli MG International Fragrance Company (MG Gülçiçek), kuruluşu 1961’den bu yana tarihi bilince olan hassasiyeti, şehir kültürü ve sanat dostu kimliğiyle projeleri destekliyor. Koku ve Şehir Sergisi’ni de bu doğrultuda anlamlı bulan MG International Fragrance Company, sergide yer alan kokuları hazırlayarak Anadolu miraslarının unutulmaması adına bu tarihsel yolculuğa eşlik ediyor.

 

Türkiye’de esans kullanan üreticilerin yüzde 80’ine ürün tedarik eden MG International Fragrance Company Kurumsal İletişim Müdürü Duygu Beşbıçak, Koku ve Şehir Sergisi’nin hayata geçmesine katkı sağladıkları için mutluluk duyduklarını söyledi. MG International Fragrance Company (MG Gülçiçek) olarak kent kültürünü destekleyici projeler ürettiklerini veya desteklediklerini belirten Duygu Beşbıçak, esans sektörü adına farkındalığı yükseltmek için sosyal sorumluluk projelerinin önemine dikkat çekti ve “Koku ve Şehir Sergisi gibi etkinlikler, toplumsal bilinci artıran niteliğe sahip. Biz de kokuyla sanatı destekliyoruz. Farkındalığı yükselten sosyal sorumluluk projelerini önemsiyoruz. MG International Fragrance Company (MG Gülçiçek) olarak bundan böyle de desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Koku ve Şehir Sergisi 6 Ocak – 31 Mart 2018 tarihleri arasında Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde açık kalacak.


Benzer Haberler & Reklamlar