Kırıkhan'daki Türkmen mezarları tek tek inceleniyor

Kırıkhan'daki Türkmen mezarları tek tek inceleniyor

Kırıkhan'daki tarihi Türkmen mezarlıklarında yapılan akademik incelemelerde üzerinde Kayı Boyu'na ait olduğuna inanılan simgelerin yer aldığı 36 mezar taşına rastlandı.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde bir kısmı geçtiğimiz yıl Kasım ayına varlığı fark edilen ve üzerinde Oğuzların Kayı Boyunu temsil ettiğine inanılan işaretlerin bulunduğu tarihi mezarlıklıklarda yeni mezarların varlığı keşfedildi.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sanat Tarihi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Mine Temiz ile araştırma görevlileri, bölgede bulunan 54 mezarlıkta çalışma başlattı. İncelemelerde, 7 mezarlıkta Kayı Boyu simgesi bulunan 36 mezar taşı tespit edildi.

2 Temmuz'da başlayan çalışmalar 15 gün sürecek

Dr. Öğr. Üyesi Mine Temiz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kayı Boyu'na ait simgelerin yer aldığı mezarlıklarda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle yüzey araştırmalarına 2 Temmuz'da başladıklarını ve çalışmaların 15 gün süreceğini söyledi.

Temiz, amaçlarının Türkmen mezarlıklarının dağılım alanlarını belirlemek ve tiplerinin tespit etmenin yanı sıra bunları da benzerleriyle karşılaştırıp gerekli bilimsel çalışmaları yapmak olduğunu dile getirdi.

Şu ana kadar 7 mezarlıkta tespit çalışması yaptıklarını ifade eden Temiz, "Toplamda 54 mezarlık var, bu araştırmamız sonrasında daha fazlası ortaya çıkması mümkün. Bugünkü araştırmamızı 15 gün içerisinde tamamlamamız gerekiyor. 54 mezarlığı bitirmemiz mümkün görünmüyor çünkü bu zahmetli bir çalışma, önümüzdeki yıllarda çalışmalarımıza devam edeceğiz." diye konuştu.

Defineci korkusundan özel açıklama: Bunlarda define, altın bulunmaz

Arkeologların korkulu rüyası definecilerden endişe eden Mine Temiz, bölgede kaçak kazılara engel olunmasını isteyerek;  "Bölgemizin insanına uyarıda bulunmak lazım, bu mezarlıklar Müslüman mezarlıkları, bunlarda define, altın bulunmaz, bunları aramaya çalışarak tahribat yapıyorlar. Herhangi bir şey bulma şansları yoktur, bunların maddi değeri yoktur, kültürel ve manevi değerleri vardır. O yüzden kaçak kazı yapılması bizim kültürümüzü tarihimizi burada yok etmek anlamına gelmektedir. Biz bu çalışmalarla resmi tarihte, yazılı tarihte bulunmayan tarihimizi aydınlatacak somut verileri tespit ediyoruz. Kaçak kazılarla bu engellenmiş oluyor. Bizim ulaşabileceğimiz bilgiler yok ediliyor." dedi.

Hüseyin Yıldız, Lale Köklü- AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar