Kemer Kent Müzesi’nin temeli atıldı

Kemer Kent Müzesi’nin temeli atıldı

Kemer Belediyesi tarafından inşa edilecek Kemer Kent Müzesi’nin temeli törenle atıldı. Arkeolog Prof. Dr. Nevzat Çevik, Kemerliler bu müzede; ilçenin doğasını, tarihini, kültürel zenginliğini, yemeklerini, geleneklerini yerli ve yabancı turistlere tanıtma fırsatı bulacak, dedi.

Kemer Belediyesi tarafından Kemer Ralli Alanı karşısındaki Schwabach Parkı yanına inşa edilecek olan Kemer Kent Müzesi’nin temeli törenle atıldı.

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ile eşi Neşe Gül’ün ev sahipliğinde yapılan törene; Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği(KETOB) Başkanı Şener Gürler, projenin fikir babası Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, siyasi parti başkanları projenin öncülerinden meclis üyesi Aslı Bayar Ulukapı ve diğer meclis üyeleri ile turizmciler, muhtarlar ve Kemerliler katıldı.

Proje hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Nevzat Çevik “Başkan Mustafa Gül sayesinde bir ilk yaşanacak. Kemerliler bu müzede; ilçenin doğasını, tarihini, kültürel zenginliğini, yemeklerini, geleneklerini yerli ve yabancı turistlere tanıtma fırsatı bulacak. Burada bizim amacımız ikonik bir binaya çok özel bir müze inşa etmek. İçinde hologram gibi ileri teknolojiler kullanarak zengin bir müze oluşturacağız” şeklinde konuştu.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise, “Bir kentteki müze sayısı o kentin en önemli gelişmişlik göstergelerindendir. Müze geçmişle gelecek arasında çok önemli köprü kuran çok önemli unsurlardan bir tanesi… Kemer ilçemize böyle bir eser kazandırılmasından dolayı çok mutluyuz. Başkanımız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kemer’e önemli bir turizm yatırımı kazandırdıklarını vurgulayan Başkan Mustafa Gül, “8 ay önce turizmcilerle düzenlediğimiz toplantıda Nevzat hocamızın bu projesini konuştuk. Dünyada ilk kez bir sualtı müzesi Kemer ilçemizde inşa ediliyor. İlçemizin su altındaki tarihi eserlerinin yanı sıra ilçemizin diğer tarihi zenginliklerinin, doğal güzelliklerinin ve kültürünün tanıtılacağı bir müze olacak. Projemiz Turizm Bakanlığı tarafından da onaylandı. Her şey dâhil sistemi nedeniyle otelden çıkmayan turistlerin dışarı çıkmasını sağlayacak yeni bir cazibe merkezi oluşturuyoruz. Bu müze sayesinde başka ilçelerden de turistlerin ilçemize gelmesini sağlayacağız. Turizm Bakanımız, TÜROFED Başkanımız ve hocamız başta olmak üzere projemize katkı sunan tüm dostlarımıza ve turizmcilerimize teşekkür ediyorum ” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra inşaatın yapılacağı alana geçen protokol üyeleri ve Kemerliler hayır duaları okudular. Ardından müzenin temeli atıldı.

www.akdenizbulten.com


Benzer Haberler & Reklamlar