Kapalıçarşı'daki Fesciler Kapısı’nın tarihi kitabesi kamera için delindi!

Kapalıçarşı'daki Fesciler Kapısı’nın tarihi kitabesi kamera için delindi!

Kapalıçarşı’ya güvenlik kamerası monte etmek için Fesciler Kapısı üstünde yer alan 19. yüzyıla ait tarihi kitabe matkapla delindi. Yoğun tepkiler üzerine kamera apar topar söküldü ancak matkapla açılan delikler, tarihi körlüğün ibaresi olarak olduğu gibi kaldı.

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in emriyle 1460 yılında inşasına başlanan, dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşılarından biri olma özelliğiyle günümüze kadar ulaşan Kapalıçarşı, özellikle kültür ve turizm alanında İstanbul’un simgeleri arasında yer alıyor. Mimarisiyle oldukça ilgi çeken Kapalıçarşı’yı her gün 250 ila 400.000 kişi ziyaret ediyor.

Kitabeye matkapla üç delik açıldı

DHA'nın haberine göre; Beyazıt, Mercan ve Nuruosmaniye semtlerinin ortasında yer alan Kapalıçarşı’nın bu semtlerin farklı noktalarına çıkan birçok kapısı mevcut. Bu kapılardan biri olan, Beyazıt’taki Fesciler Kapısı’nın üstünde bulunan ve 19. yüzyılda Hattat Sami Efendi tarafından ‘Celi Talik’, yani normal görüş mesafesinden daha uzaktan da okunabilen kitabe türü olarak yazılan tarihi kitabenin üstüne geçtiğimiz günlerde güvenlik kamerası yerleştirildi.

Tarihi kitabenin tam ortasına matkapla 3 delik açılarak monte edilen güvenlik kamerasını gören bazı kişiler, bu duruma sosyal medyadan tepki gösterdi.

Daha sonra o güvenlik kamerasının yerinde olmadığı görülürken, kameranın tepkiler üzerine söküldüğü öğrenildi. Kitabe üzerinde matkapla yapılan tahribattan geriye delikler ve kablolar kaldı.

Birçok kamera ve klima monte edilmiş

Kapalıçarşı’nın bir diğer kapısı olan Beyazıt Kapısı’nın bir köşesinde de duvara monte edilmiş güvenlik kamerası olduğu görülürken, tarihi çarşının duvarlarındaki çok sayıda klima da görüntülere yansıdı.

Kapalıçarşı’da meyve ve sebze satan Sedat Demiray isimli esnaf, tepkilere yol açan güvenlik kamerasının dün akşam sökülmüş olabileceğini söyleyerek, “Duvarlara her şeyi takıyorlar. Delik açıyorlar, kablo döşüyorlar. Benim bildiğim güvenlik kamerası bir şeyi korumak içindir, ama bunların neyi nasıl koruduğunu ben anlamadım.” dedi.

DHA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar