Kanuni türbesi arkeoloji kazıları kitaplaştı

Kanuni türbesi arkeoloji kazıları kitaplaştı

TİKA'nın desteği ile Zigetvar'da ortaya çıkarılan Kanuni'nin türbesinin araştırma çalışmalarının yer aldığı kitap ve film tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) desteklediği proje kapsamında yeri tespit edilen, 1566'da Zigetvar kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği alandaki çalışmaları ve arkeoloji kazısını içeren kitabın tanıtımı yapıldı, filmi gösterildi.

Başkent Budapeşte'deki Eötvös Lorand Üniversitesi'nde (ELTE), Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organların defnedildiği alanı bulmak için 2013 ve 2016 yıllarında Macaristan'ın Zigetvar kentinde yapılan çalışmaların bir araya getirildiği kitap ve filmin tanıtımı için düzenlenen programa Macarlar büyük ilgi gösterdi.

Macaristan'ın eski Ankara Büyükelçisi Janos Hovari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zigetvar'daki türbenin ortaya çıkarılmasında görev alan ekibin hazırladığı filmde ve kitapta yapılan çalışmaların geniş bir şekilde yer aldığını belirterek, ''Bu arkeolojik araştırmada elde edilen sonuç çok önemli. Macaristan'daki Osmanlı döneminin ortaya çıkarılması yönünde atılmış çok önemli bir adım. Bu çalışmalar aynı zamanda hem Türkiye'de hem de uluslararası alanda büyük ilgi gördü.'' şeklinde konuştu.

Yapılan çalışmaların Türk-Macar dostluğunu pekiştirdiğini, iki halkın ortak tarihe sahip olduğunu söyleyen Hovari, Macaristan'daki Osmanlı dönemine ait birçok tarihi esere Macarların gerekli ehemmiyeti gösterip koruduğunu benzer şekilde Türklerin de Türkiye'deki Macar tarihi eserlerini koruyup sahip çıktığını ifade etti.

Zigetvar'daki araştırmayı yürüten Macar ekibin başındaki Pecs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Norbert Pap ise TİKA'nın desteklediği projenin başarıya ulaştığını, çalışmaların yer aldığı kitap ve filmin tanıtımından dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, ''Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesini bulmak için 4 yıl önce TİKA'nın desteği ile bu projeyi başlattık. Bu çalışmalarımızı başarı ile bitirdik. Bu akşam Macar ve Türk araştırmacıların yaptığı çalışmaların yer aldığı kitabın ve yarım saatlik filmin tanıtımını yaptık.'' diye konuştu.

Kitabın halihazırda Macarca yayınlandığını, Türkçeye çevrilmesi konusunda TİKA ile görüşmelerinin devam ettiğini belirten Pap, filmin ise Türkçe ve İngilizce alt yazılı olarak da yayınlanmasının planlandığını söyledi.

AA

 

 arkeoloji, arkeolojik haber, arkeolojik haberler, 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar