İsviçre'de bulunan fosiller yeni bir dinozor türüne ait çıktı

İsviçre'de bulunan fosiller yeni bir dinozor türüne ait çıktı

İsviçre'de bulunan Triasik devrinden kalma iyi korunmuş fosillerin, yeni bir dinozor türüne ait olduğu tespit edildi. Paleontologlar, İsviçre'nin Frick kasabasında 13 yıl önce bulunan fosillerden tespit edilen yeni dinozor türüne Notatesseraeraptor frickensis adını verirken, soy ayacını henüz tespit edemediler.

Marion Zahner ve Winand Brinkmann imzaları ile Nature Ecology & Evolution (Doğa Ekolojisi ve Evrimi) dergisinde 8 Temmuz tarihinde İsviçre'den Triasik bir averostran hattı theropodu ve dinozorların erken evrimi (A Triassic averostran-line theropod from Switzerland and the early evolution of dinosaurs) başlığı ile yayınlanan makaleye göre, haklarında çok az şey bilinen, büyük ölçüde eksik fosillerden tespit edilebilen Avrupa taksonları ile ilgili bir araştırma sırasında Notatesseraeraptor frickensis olarak adlandırılan yeni tür bir dinozor keşfedildi.

CNNInternational'ın haberinde, Zürih Üniversitesinde yapılan analiz sonucunda, 2006 yılında keşfedilen 2,5 metre uzunluğundaki fosilin, daha önce görülmemiş etobur yırtıcı dinozor türüne ait olduğu belirtildi.

Paleontologlar, bu hafta yayınladıkları filogenetik analiz sonuçları doğrultusunda, diğer dinozor türlerinden farklı özelliklere sahip olduğu tespit edilen türe "Notatesseraeraptor frickensis" adını verdi. Ancak türün özellikleri bilinen dinozorlara pek benzemediği için soy ayacı tam olarak tespit edilemedi.

Araştırmada yer alan Marion Zahner, yaklaşık 30 yıldır İsviçre'nin Frick belediyesinde kazı çalışmaları yapıldığını ve çoğu zaman sadece plateosaurus fosilleri bulunduğunu belirtirken, keşfedilen türün bugünkü kuşların atası olduğunu bildirdi.

Yeni türün fosilinde "neredeyse bütün halde kafatası, 2 eklemli önayak ve midenin" bulunduğu, mide bölümü üzerinde yapılan incelemeler sonucunda dinozorun son olarak "Clevosaurus" olarak anılan küçük bir kertenkele türünü yediğinin tespit edildiği de kaydedildi.

Dinozorun model iskeleti, Frick'deki dinozor müzesinde sergileniyor.


Benzer Haberler & Reklamlar