İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı 2023 28 Ekimde kapılarını ziyaretçilere açacak

İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı 2023 28 Ekimde kapılarını ziyaretçilere açacak

40. İstanbul Kitap Fuarı için geri sayım başladı! Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 40. kez okurlarıyla buluşmaya hazırlanan İstanbul Kitap Fuarı, birbirinden özel etkinlik programlarıyla ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatacak. Tarih ve arkeoloji meraklıları da ilgi alanlarına giren kitapları fuarda bir arada görme şansı yakalayacak.

8 Ekim-5 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek fuar, 376 kültür etkinliğine ve 2000’den fazla yazarın imza gününe ev sahipliği yapacak.

Girişin öğrenci, öğretmen, çocuk, emekli ve engellilere ücretsiz olduğu fuar, hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuar, 5 Kasım 2023 Pazar akşamı 19.00’da sona erecek.

Fuarla ilgili etkinlik listesi, imza günleri ve detaylı bilgilere http://istanbulkitapfuari.com/ adresinden erişilebilecek.   

Kitapseverlerin tüm sene heyecanla beklediği Tüyap Kitap Fuarı için sayılı günler kaldı. Ana teması “Yaşasın Cumhuriyet” olan İstanbul Kitap Fuarı bu yıl da birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Fuar süresince düzenlenecek olan söyleyişiler, paneller, şiir dinletileri, sergiler ve film gösterimleri ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatacak.

Fuarın bu yılki Onur Yazarı Nermin Abadan Unat’ın katılımıyla 28 Ekim Cumartesi günü Yaşasın Cumhuriyet söyleşisi düzenlenecek. Moderatörlüğünü Asuman Kafaoğlu Büke’nin yapacağı söyleşide Prof. Dr. Nermin Abadan Unat ve Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan konuşmacı olarak yer alacak. 29 Ekim Pazar günü ise Onur Yazarı Prof. Dr. Nermin Abadan Unat ile Onur Kitabı “Cumhuriyet’in 100. Yılında Cumhuriyet’i Yaşayan Asırlık Çınar: Nermin Abadan Unat” üzerine Tüyap tarafından bir söyleşi düzenlenecek. Ayrıca yazarın yaşamına ve eserlerine odaklanan bir anı kitabı da okurlarla buluşacak.

Fuara özel dopdolu hazırlanan program 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek

Fuar boyunca gerçekleşecek söyleşilerde ve imza günlerinde, Ahmet Ümit, Celal Şengör, Zülfü Livaneli, Murathan Mungan, Yılmaz Özdil, Yılmaz Odabaşı, Ahmet Telli, Ayşe Kulin, Şükrü Erbaş, İpek Ongun, Gülten Dayıoğlu, Mario Levi, Buğra Gülsoy, Engin Akyürek, Ediz Hun, Gülseren Budayıcıoğlu, Canan Karatay, Sevil Atasoy, Kaan Sekban, Zafer Algöz, Can Yılmaz, Feyza Altun, Yekta Kopan ve İrfan Değirmenci gibi popüler isimlerin yanı sıra pek çok değerli yazar, şair ve bilim insanı ile birlikte genç yazarlar da dokuz gün boyunca başta İstanbul olmak üzere bölgenin çeşitli illerinden gelen okurlarıyla buluşma fırsatı yakalayacak.

Ayrıca yurt içi ve yurt dışından birbirinden değerli yayınevlerini, yazarları ve okurları ağırlayacak olan fuar, 10 salon ve toplam 40 bin metrekarelik alanda kurulacak. Fuara yurt içi ve yurt dışından 998 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken, 400’den fazla kültür etkinliği gerçekleşecek ve 2000’den fazla yazar imza günü düzenleyecek. Fuara 500 binin üzerinde ziyaretçinin yoğun ilgisi bekleniyor.

0. İstanbul Kitap Fuarı kapsamında, illüstratörler ile yayıncıları buluşturmak üzere profesyonel bir program gerçekleştirilecek. 1 Kasım 2023 Çarşamba günü yapılacak olan buluşma tüm çocuk ve gençlik yayıncıları ile illüstratörlerin katılımına açık olacak, yayınevi yetkilileri ile illüstratörlerin bir araya geleceği ikili görüşmelerde illüstratörler portfolyolarını doğrudan yayıncılara sunabilecek, işlerini tanıtma fırsatı yakalayabilecekler.

100. Yıl Etkinlikleri kapsamında, Cumhuriyetin Yüzyılı Edebiyatı konu başlığı altında, yüzyılın şiiri, öyküsü, çocuk ve gençlik edebiyatı, romanı, denemesi – eleştirisi ve yayıncılığı ile ilgili de ilgi çekici söyleşiler gerçekleşecek, birbirinden değerli yazarlar okurlarla bir araya gelerek, fikirlerini paylaşacaklar.

Fuar alanı içerisinde yaratılan İnteraktif Etkinlik Alanı ile her gün çocuk, genç ve yetişkinler için çeşitli etkinlik, atölye ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Etkinlikler kapsamında 30 Ekim’de Fantastik Gün, 31 Ekim’de çocuk ve gençler için Manga-Anime-Roman Kahramanları ve yetişkinler için bunlara ek olarak Karikatür, 1 Kasım’da çocuk ve gençler için Ekoloji ve Sürdürülebilirlik, yetişkinler için Polisiye, 2 Kasım’da çocuk, gençler ve yetişkinler için Yaratıcılık ve Tasarım, 3 Kasım’da ise çocuk ve gençler için Yapay Zeka ve Robotik Uygulamalar, yetişkinler için ise Parapsikoloji ve Spiritüalizm etkinlikleri düzenlenecek.

İlk kitabını yeni çıkarmanın heyecanını yaşayan yazarlar, ilk kitaplarını Tüyap’ta okurların ilgisine sunacaklar. Fuar süresince farklı günlerde okurların karşına çeşitli söyleşilerle çıkacak yazarları, internet sitesini ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

TikTok’un dünya genelinde trend olan topluluğu #BookTok, Türkiye’de de her geçen gün büyüyor. Kullanıcıların okudukları kitaplar hakkında çeşitli içerik ve inceleme videoları paylaştığı, tartıştığı ve öneride bulunduğu #BookTok Türkiye topluluğu, bu kez TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda bir araya geliyor.

 

TikTok, bu yıl 40. yılını kutlayan TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda #BookTok standıyla yer alacak. Büyükçekmece'de bulunan TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 28 Ekim-5 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenlenecek fuarda #BookTok Türkiye topluluğunun en sevilen içerik üreticilerinden @banuyollarda, @alintilarlayasiyorum, @emeyzingbooks, @pinarrcivan ve @ediz_akatlar da yapacakları ziyaretlerde kitapseverlerle buluşacak.


Benzer Haberler & Reklamlar