Irak'ta Dicle kıyısında 3 bin yıllık saray kalıntısı ortaya çıktı

Irak'ta Dicle kıyısında 3 bin yıllık saray kalıntısı ortaya çıktı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden yapılan açıklamaya göre; Musul Barajı'nın sularının çekilmesi sonucu Dicle Nehri'nin doğu kıyısında Mitannilere ait olduğu iddia edilen 3400 yıllık saray kalıntılarının gün yüzüne çıktığı belirtildi. Sarayın içinde çivi yazılı 10 kil tablet bulunurken, duvarlarındaki resimlerin 2 bin yıllık olduğu tespit edildi.

Yaşanan kuraklık nedeniyle Musul barajında bulunan suların çekilmesi, Mitanni Krallığına ait olduğu iddia edilen bir saray kalıntısı ortaya çıkardı.

Sarayın 3400 yıllık ve Mittanilere ait olduğu savunuldu

Yüksek hava sıcaklıklarının yaşandığı son günlerde, sınır komşumuz Irak'ta kuraklık yaşanıyor. Günümüz yaşamı açısından kötü bir gelişme olan kuraklık, geçmiş yaşamlara dair iyi bir gelişme yaşattı. Musul barajındaki su seviyesi düşünce ortaya antik bir saray kalıntısı çıktı. İdddiaya göre Mitanni Krallığına ait, 3.400 yıllık bir sarayın kalıntılarını ortaya çıkardı.

İlk olarak geçtiğimiz yıl, suların çekilmesiyle fark edilen kalıntılar, bu sene su seviyesinin daha çok azalmasıyla birlikte biraz daha fazla gün yüzüne çıktı. 

Hasan Ahmed Kasım: Keşif Alman ve Kürt arkeologların işbirliği ile gerçekleştirildi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin açıklamasına göre, arkeolojik keşfi çok önemli. Musul Barajı'nın sularının azalmasıyla ortaya çıkan saray ise "hakkında çok az şey bilinen antik uygarlıklarından Mitanni İmparatorluğu'na ait" ve 3400 yıllık.

Duhok Antik Eserler Müdürlüğü Hasan Ahmed Kasım, "Onlarca yıl boyunca bölgedeki en önemli arkeolojik keşiflerden biri,  Alman ve Kürt arkeologların işbirliği ile gerçekleştirildi" dedi.

Ivana Puljiz: Mitanniler, Antik Çağ Ortadoğu'sunun en az araştırılmış uygarlıklarından

Almanya Tübingen Üniversitesi'nden arkeolog Ivana Puljiz, "Mitanniler, Antik Çağ Ortadoğu'sunun en az araştırılmış imparatorluklarındandır. Onların devletinin başkentinin nerede olduğu bile henüz belirlenemedi" dedi.  

Sarayın içinden  çivi yazısıyla yazılmış 10  kil tablet çıkardıklarını aktaran Puljiz "Duvarlarda parlak kırmızı ve mavi boya kalıntıları da bulduk. M.Ö 2000'lerde duvar resimleri muhtemelen Antik Ortadoğu'daki sarayların vazgeçilmez özelliğiydi. Ama biz onları korunmuş halde nadiren buluyoruz. Kemune'de duvar resimleri bulmak arkeolojik bir sansayon" dedi. 

Sarayda çivi yazılı 10 kil tablet ve 2 bin yıllık duvar resimleri bulundu

Keşfedilen sarayın içerisinde, üzerinde çivi yazıları bulunan 10 adet kil tabletin bulunduğunu söyleyen Puljiz, Binanın duvarlarının iki metreden yüksek ve kerpiçten olduğunu söyledi ve "Sarayın duvarlarında milattan önce 2000'li yıllardan kaldığı tahmin ettiğimiz parlak kırmızı ve mavi renkler içeren duvar resimleri keşfetti. Bu resimlere, antik Ortadoğu'da yapılmış neredeyse tüm saraylarda denk geldik. Resimlerin bozulmadan bulunmuş olmasının çok büyük önem taşıyor" dedi.

Puljiz, sarayın büyük olasılıkla antik Zachiku kentine ait olduğunu öne sürüyor.

Kil tabletlerdeki çivi yazılarını Almanya'daki bir araştırma ekibi çözmeye çalışacak. Tabletlerdeki bilgiler sayesinde bir zamanlar Mezopotamya'nın önemli uygarlıklarından olan Mitanni İmparatorluğu'na dair önemli veriler elde edilmesi umuluyor.

Araştırma ekibi şimdi, elde edilen bu kil tabletleri Almanya'da çözmeye çalışacak.

sputniknews - webtekno.com


Benzer Haberler & Reklamlar