HORECA buluşması 15-18 Ocak tarihleri arasında Antalya'da gerçekleşecek

HORECA buluşması 15-18 Ocak tarihleri arasında Antalya'da gerçekleşecek

Konaklama, ağırlama, yiyecek ve içecek endüstrisi HORECA (Hotel, Restaurant, Cafe) buluşması 15-18 Ocak tarihleri arasında ANFAŞ tarafından Antalya'da gerçekleştirilecek.

Büyük HORECA buluşması, katılımcılara daha verimli olanaklar sağlamak amacıyla, 31. ANFAŞ Hotel Equipment Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ve 27. ANFAŞ Food Product Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenleniyor.

Toplam 600’ün üzerinde katılımcı firmanın, 3 bin 700’den fazla markasını sergileyeceği HORECA buluşmasını, 50 binden fazla yerli ve yabancı profesyonelin ziyaret etmesi öngörülürken, fuar sonunda 3,5 milyar dolarlık iş hacminin oluşması bekleniyor.

Antalya'daki büyük buluşma öncesi İstanbul Point Otel'de bir araya gelen sektör temsilcileri, 2019 yılını değerlendirirken, büyük organizasyonun rakamsal verilerini kamuoyu ile paylaşarak, fuara tam desteklerini bildirdiler. Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) Başkanı Melih Şahinöz başta olmak üzere; Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) Yönetim Kurulu Başkanı Güçlü Kaplangı, Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu, Marmara Bölge Satınalma Yöneticileri Platformu (MARSAP) yönetim kurulu üyesi İsmail Hakkı Kaya, Anfaş Genel Müdür Yardımcısı Münevver Duran Karahasan ile ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı'nın katılımıyla gerçekleşen toplantıda, B2B görüşmeleri sayesinde her iki fuarda toplam 3,5 milyar dolarlık ticaret hacmi beklendiği vurgulandı.

Ali Bıdı: 17 ülkeden katılımcıyı, ziyaretçilerimiz ile bir araya getireceğiz.

HORECA Fuarı hakkında bilgiler veren ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, “Fuarımıza katılacak toplam 600’ün üzerinde katılımcı firma, 3 bin 700’den fazla markasını sergileyecek. Yurt içi katılımcılarımızın yanı sıra bu yıl Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Brezilya, Cezayir, Çin, Endonezya, Hindistan, İran, İsrail, İtalya, Libya, Litvanya, Nepal, Rusya, Tayland, Tunus, Ukrayna olmak üzere toplam 17 ülkeden katılımcıyı, ziyaretçilerimiz ile bir araya getireceğiz.

Yurtiçindeki 81 şehirden gelecek ziyaretçiler ile 49 ülkeden 50 binin üzerinde profesyonelin büyük organizasyonu ziyaret etmesini bekliyoruz. ANFAŞ ekibi olarak, Türkiye’nin markası olan fuarlarımızı başarılı bir şekilde açmaya hazırlanıyoruz. Yaklaşık 40 bin metrekarelik kapalı alanımızın tamamında açacağımız 31.Hotel Equipment ve 27.Food Product fuarları, yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Bu nedenle bugün Türkiye’nin en büyük HORECA (Hotel, Restoran, Cafe) buluşması özelliğini taşıyor. Fuarlarımız sayesinde konaklama, ağırlama, gıda ve içecek sektörünün tüm paydaşları, tek çatı altında buluşarak iş potansiyelini ikiye katlama fırsatı yakalayacak” dedi.

Bu yıl turizm sektöründe yaşanan rekor artışın fuarlara olan ilgiyi arttırdığını da dile getiren Bıdı, ”Fuarlarımızda sektörde kendini kanıtlamış, ihracatta önemli başarılara imza atmış otel ekipmanları ve gıda sektörünün önde gelen firmalarına ev sahipliği yapıyoruz Ekibimiz, yurt dışından yeni hedef pazarlara yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Yurt dışı alım heyetlerimiz ve katılımcılarımız arasında düzenlenecek B2B görüşmelerinde toplam 3,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi bekliyoruz. Bu yıl; Ticaret Bakanlığı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, hedef ülkelerin ticaret odaları, ticaret müşavirlikleri ve ANFAŞ’ın yurt dışı acenteleri aracılığıyla Almanya, Amerika, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Danimarka, Fas, Filistin, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İran, İtalya, İspanya, İngiltere, Kanada, Katar, Kazakistan, Kosova, Libya, Lübnan, Lüksemburg, Makedonya, Malezya, Mısır, Nepal, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Portekiz, Rusya, Sırbistan, Tayland, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yunanistan olmak üzere 49 ülkeden binin üzerinde profesyonel ziyaretçi ve alım heyetlerini katılımcılarımızla bir araya getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Yurt dışı çalışmalarının yanı sıra, yurt içi ziyaretçi çalışmaları hakkında da bilgi veren Bıdı, şunları söyledi: "Eş zamanlı organizasyon sayesinde iki fuarın ziyaretçi kitlesini tek çatı altında buluşturuyoruz. Katılımcılarımız; ANFAŞ’ın ziyaretçi çalışmaları sonucu, yurt içinde 81 ilden otel yatırımcıları, otel yöneticileri, satın alma müdürleri, spa merkezleri, iç mimarlar, müteahhitler, kamu yetkilileri, şef ve aşçılar, zincir market yetkilileri, kafe ve restoran sahipleri, gıda toptancıları, perakendeciler, öğretmen evleri, polis evleri, askeriye, resmi kurum ve sosyal tesis işletmeleriyle bir araya gelecek. Bu yıl yurt içi ve yurt dışından toplam 50 bin profesyonel ziyaretçiyi fuarımızda ağırlamayı hedefliyoruz”

Ali Bıdı, ”Durgunluk yaşayan inşaat sektörü, bu yıl rekor kıran turizm sektöründe yer alan ve 4 milyar dolarlık ticari hacme ulaşan otellerin, yenileme ve değişim yapma isteklerine gözünü dikmiş durumda. Son yıllarda turist profilinde ve müşteri taleplerinde değişimler yaşanıyor. Turizmin yükselen trendi gastronominin yanı sıra, Türkiye’ye yapılan ziyaretlerin yüzde 50’si tarih ve kültürel değerlerimizi keşfetmek için de yapılıyor. Müşteriler, artık daha yüksek, temalı, hikayesi olan tesisleri tercih ediyor. Otel yapıları yenileme pazarında beklenti yüksek. Yapı sektöründe pazar gelişme şansı en yüksek bölge ise Akdeniz. Turizmde üst üste rekorların kırıldığı 2018-2019 sezonları sonrası büyük bir yenileme ve revize yatırımlar bekleniyor. Son olarak belirtmek istediğim konu, ANFAŞ olarak yeni dönemde kısa sürede başarılı fuarlara imza attık. Fuarımızı destekleyen Antalya Valisi’ne, Büyükşehir Belediye Başkanı’na, Antalya Ticaret Odası’na ve bizi destekleyen tüm paydaş ve sektör başkanlarına, bizi destekleyen tüm fuar katılımcılarına teşekkür ediyoruz.” dedi.


Dernek başkanlarından tam destek…

Lokal fuarların sektörün tüm bileşenlerinin buluşma noktası olduğunu söyleyen Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği(ETÜDER) Başkanı Melih Şahinöz, “Antalya çok değerli ve coğrafya süper. Turist geldiğinde güvenli gıda yiyor olması ve bunun sürdürülebilmesi lazım. Biz de sektör olarak bunu sağlıyoruz. Bu anlamda önemli bir iş yapıyoruz. Bu anlamda da dernek olarak bu fuarı destekliyoruz.” dedi.

Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) Yönetim Kurulu Başkanı Güçlü Kaplangı ise, “ANFAŞ ve bu fuar bizim için çok değerli ve önemli. Çok eski partnerlerimizden. Bugün sektör olarak dünyaya yüzde 95 Türk yerli üretim ürünler satıyoruz. Türk üreticiler 150 ülkeye ihracat yapıyor. Bu anlamda vazgeçilmez desteğimizi ve iş birliğimizi sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Ali Can Aksu: Bu fuar 54 sektörü besliyor.

Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu’ “Dernek olarak 81 ilde 3280 üyeye sahibiz, 17 ülkede faaliyetlerimiz bulunuyor. Bu fuar bizim için çok önemli. 54 sektörü besliyor.” açıklamasını yaptı.

İsmail Hakkı Kaya: Fuarda kaliteli firmaların bir araya geliyor

Marmara Bölge Satınalma Yöneticileri Platformu (MARSAP) yönetim kurulu üyesi İsmail Hakkı Kaya’da fuarda kaliteli firmaların bir araya geldiğini ve yoğunluğun üst düzeyde olduğunu vurgulayarak, fuar desteklediklerini söylediler.

2023 Hedefi 40 milyar dolarlık ihracat

Yurt içi ve yurt dışından sektör profesyonellerine ev sahipliği yapacak dev organizasyon; Uluslararası ziyaretçilerin yanı sıra, otel yetkilileri, satın alma yetkilileri, mimarlar, mühendisler, müteahhitler, restoran, bar ve kafeterya işletmecileri, alışveriş merkezleri, hipermarketler, zincir marketler, dernekler, Ticaret ve Sanayi Odaları’nı bir araya getirecek. Büyük buluşma, otel, restoran ve bar yöneticileri ile yüz yüze görüşme imkanı sunmasının yanı sıra, konaklama ve ağırlama sektörüne hizmet veren kamu kurum ve kuruluşlarının satın alma yetkililerine ulaşma fırsatı tanıyor. HORECA buluşması aynı zamanda Türkiye'nin tarımsal ürün ihracatının artışı için de büyük önem taşıyor. Türkiye, bugün 1700 farklı tarımsal ürünü 199 ülkeye ihraç ederken, bu alanda, Avrupa Birliği’nin birinci, dünyanın ise yedinci büyük ekonomisi konumunda bulunuyor. Sektör liderlerinin 2023 hedefi ise 90 milyon ülke nüfusu ile 60 milyon turisti besleyerek, 200 milyar dolar üzerinde üretim ve 40 milyar dolar ihracat gelirine ulaşmak.

Türkiye’nin tüm satın alma profesyonelleri bir arada

31. ANFAŞ Hotel Equipment Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile 27. ANFAŞ Food Product Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı'nda, Türkiye’nin sektördeki satın alma platformları bir araya gelecek. ANFAŞ tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda; 2020 yılında yatırım ve renovasyon gerçekleştirecek otel, restoran,cafe hastaneler ve yurtlar için satın alma müdürü ve yöneticileri, katılımcılarla buluşma fırsatı yakalayacak. Aynı zamanda Türkiye’nin 81 ilinde misafirhaneleri bulunan kamu kurumlarında görev yapan satın alma yöneticileri ve ihale komisyon üyeleri de fuar boyunca alımlar gerçekleştirecek.

Aşçı buluşması

27. ANFAŞ Food Product kapsamında, Türkiye Aşçılar Federasyonu, Antalya Gastronomi Eğitimcileri Birliği Derneği ve ANFAŞ iş birliğiyle, turistik tesislerde yerli malı kullanımını teşvik etmek amacıyla başlatılan 'Yaşasın Anadolu' teması Food Show’da endüstriyel mutfak ekipmanlarından gıda ürünlerine kadar tamamen yerli malı ürünler kullanılarak yarışma, şov, workshop ve gösteriler gerçekleştirilecek. Organizasyonda 4 binden fazla şef fuarda yerini alacak.

Latte Art Yarışması Kahve Etkinliği

ANFAŞ 27. Food Product Fuarı kapsamında “Otel Baristaları Derneği Latte Art Yarışması” kahve etkinliği düzenlenecek. Kahve sektörünün otel kanadı profesyonellerini bir araya getirecek “Latte Art Şampiyonası; Türkiye’de ciddi bir gelir getirisine sahip ve önemli bir kaynak olan turizme destek sağlama amacı taşıyor. Türkiye turizmindeki barista sayısının ve niteliğinin artması ve iletişimin güçlenmesi anlamında büyük önem taşıyan etkinlik; ayrıca otel yöneticileri için çalışan personelin eğitilmesi ve personele destek sağlanması anlamında da bir farkındalık yaratmayı hedefliyor.

8.Uluslararası Housekeeping Olimpiyatları

ANFAŞ, 31. Hotel Equipment Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları Fuarı çerçevesinde ise Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği tarafından 8. Uluslararası Housekeeping Olimpiyatları düzenlenecek. Konaklama sektörünün aynası Housekeeping mesleğinde farkındalık yaratmak ve mesleğin renkli yüzünü sergilemek için organize edilen olimpiyatlar, Housekeeping mesleği ve Türk turizmi adına çok önemli bir gelişme olarak nitelendiriliyor. Yarışma ayrıca, sağlıklı yaşamın korunması ve geri dönüşüm turizminin yegane teminatı housekeeping mesleğinin turizmde sürdürülebilirlik için her yönüyle geliştirilmesi, çıtasının yükseltilmesi turizm camiası adına büyük önem arz ediyor.

Elektrik maliyetini azaltmanın yolları konuşulacak

Eş zamanlı gerçekleştirilecek her iki fuarda da ENEREX Enerji temalı özel oturumlar da düzenlenecek. “Çatılarımızda Güneş Toplayalım”, “Endüstriyel Yapılarda ve Otellerde Enerji Verimliliği”, “Enerji Depolama ve Elektrikli Şarj İstasyonları”, “Gıda ve Yeşil Atığın Enerji Üretimi Yoluyla Değerlendirilmesi” başlıkları altında düzenlenecek oturumlarda elektrik maliyetlerini azaltmak isteyen, enerjinin verimli kullanımıyla ilgili soruları olan tüm kurumsal ve bireysel katılımcılar yer alacak.


Benzer Haberler & Reklamlar