Hırvatistan’daki mağara resimlerinin Paleolitik çağda yapıldığı kesinleşti

Hırvatistan’daki mağara resimlerinin Paleolitik çağda yapıldığı kesinleşti

Balkan Yarımadası’nda 7 yıl öne bulunan Paleolitik figüratif mağara sanatı, bölgede şu ana dek ulaşılabilen en eski örnek. Dr Aitor Ruiz-Redondo ve meslektaşları, Balkanlarda 34.000 yılllık olduğu tahmin edşlen resimlerin Paleolitik çağa ait olduğu kesinleşti.

2010 yılında Hırvatistan’daki Romualdova Pecina’da (Romuald’s Mağarası) keşfedildiğinde, Istria Arkeoloji Müzesi Müdürü Darko Komšo, mağaranın derinliklerinde kırmızı renkteki kalıntıların varlığını fark etmişti.

Keşfin ardından, Dr. Ruiz-Redondo liderliğindeki ekip, resimlerin ve arkeolojik bağlamlarının detaylı analizini yaptı. Bu analizler, bizon, dağ keçisi ve iki olası antropomorfik figür de dahil olmak üzere birçok figüratif resmin tanımlanmasını sağladı ve sanat eserlerinin Paleolitik çağa tarihlendiğini doğruladı.

University of Southampton'un açıklamasında göre; araştırmanın sonuçları Antiquity dergisinde Aitor Ruiz-Redondo, Darko Komšo, Diego Garate Maidagan, Oscar Moro-Abadía et al imzaları ile yayınlanan  Expanding the horizons of Palaeolithic rock art: the site of Romualdova Pećina (Paleolitik kaya sanatının ufkunu genişletmek: Romualdova Pećina bölgesi) başlıklı makalede yayınlandı.

Ayrıca, bu resimlerin olduğu alanın alt kısmındaki toprakta yapılan kazılarda, birçok Paleolitik çağ kalıntısı keşfedildi: çakmaktaşı bir alet, sarı aşı boyası ve kömür parçaları.

Toprakta bulunan bu eserlere yapılan radyokarbon tarihlemesi, yaklaşık 17.000 yıllık önceye ait olduklarını gösterdi ve diğer dolaylı veriler, resimlerin daha da erken bir döneme tarihlendiğini gösterdi: yaklaşık 34.000-31.000 yıl öncesine.

Araştırmacılar, kaya sanatının kesin yaşını belirlemek için daha fazla araştırma yapılacağını belirtiyor.

Bu keşif, Güneydoğu Avrupa’da şimdiye kadarki az sayıdaki Paleolitik sanat kayıtlarını genişletiyor. Ayrıca Romualdova Pecina’yı, bu bölgede figüratif Paleolitik kaya sanatının keşfedildiği ilk yer yapıyor.

Balkanlar’daki Paleolitik dönemden kalma kaya sanatının daha önceki tek örneği, Bosna-Hersek’teki Badanj arkeolojik alanıydı.

Doktora sonrası araştırmacı Aitor Ruiz-Redondo, “Bu bulgunun önemi dikkat çekici ve Hırvatistan ve Balkan Yarımadası’ndaki Paleolitik sanat anlayışına yeni bir ışık tutuyor. Ayrıca Avrupa çapında eşzamanlı gerçekleşen fenomenlerle ilişkisi konusunda yeni bilgiler veriyor.” diyor.

arkeofili.com


Benzer Haberler & Reklamlar