Heritage İstanbul 2018 fuarı sona erdi

Heritage İstanbul 2018 fuarı sona erdi

3. Heritage İstanbul fuarına katılım sağlayan, destek veren, ziyarette bulunan herkese teşekkür eden Heritage İstanbul Proje Sorumlusu Osman Murat Akan; Heritage İstanbul 2019 için çalışmalara şimdiden başladıklarını söyledi.

TG Expo tarafından organize edilen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün desteği ile düzenlenen Heritage İstanbul Restorasyon, Arkeoloji, Müzecilik Teknolojileri Fuarı & Konferansı'nın üçüncüsü sona erdi.

Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center’de 12 Nisan Perşembe günü başlayan ve üç gün süren fuar, konferanslar, miras sohbetleri ve atölye çalışmalarına da sahne olarak 3 gün sürdü ve 14 Nisan Cumartesi günü akşamı sona erdi.

Bu sene somut olmayan kültürel miras ve müzeciliğin öne çıktığı fuara 100 aşkın firma katılırken ziyaretçi sayısının geen senekine yakın olduğu belirlendi.

Heritage İstanbul Proje Sorumlusu Osman Murat Akan; "Fuarımızı bu sene de başarıyla tamamladık. Katılımcıların, ziyaretçilerin ve konuşmacıların memnun kaldığı bir fuar olduğunu umuyorum. Bize gelen yansımalar çoğunluğun memnun olduğunu gösteriyor. 4. Heritage İstanbul fuarı için çalışmalara daha şimdiden başlayarak seneye daha renkli fuar oluşturabilmeyi amaçlıyoruz. 3. Heritage İstanbul fuarına katılım sağlayan, destek veren, ziyarette bulunan herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Heritage İstanbul’da; konferanslar, paneller, atölyeler ve miras sohbetleri eş zamanlı olarak düzenlendi.

Her yıl artarak büyüyen, sektörel gelişmeleri, uluslararası standartları ve bakış açılarını kültürel miras alanına kazandıran Heritage İstanbul’da; konferanslar, paneller, atölyeler ve miras sohbetleri eş zamanlı olarak düzenlendi. Miras sohbetleri kapsamında; Historium Brugge Yönetim Kurulu Başkanı Hans Vandamme geleceğin müzesi hakkında bilgi verdi.

Beyazıt, Davutpaşa, Rüstempaşa, Piyalepaşa Camii Restorasyonu ile ilgili çalışmaları Vakıflar Genel Müdürlüğü anlattı. Bir meslek olarak müzecilik hakkında sohbet eden Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği Başkanı Canan Cürgen, müzeciliğin yükselen meslekler arasında yer aldığına dikkat çekti. Petra Antik Kentinin Mimari Cephelerinin Korunması” çalışmasını paylaşmak için, Queen Rania Turizm ve Kültürel Miras Enstitüsü’nün kurucusu olan, Petra Antik Kenti için GIS Sistemini tasarladığı ve uyguladığı için kültürel miras alanında Rolex Girişimcilik Ödülünü kazanmış bir isim hazır bulundu. Ürdün Parlamentosu’nda görev almış, Avrupa Birliği ve Japon Hükümeti’nin fonladığı birçok kültürel miras ve turizm projesine öncülük yapmış, Cultural Technologies for Heritage and Conservation’ın Başkanı ve Direktörü Prof. Dr. Talal Akasheh konuşmacılar arasında yer aldı.

Özel müzelerin devreye girmesiyle yaşanılan çağdaş sanat anlayışı, süreçler ve hedeflerin konuşulduğu“Türkiye’deki özel müzecilik”paneli yapıldı. Panelin moderatörlüğünü Arkeoloji ve Sanat Yayınları Kurucusu, Arkeolog Nezih Başgelen yaptı. Güray Müze Kurucusu Güray Tüysüz, Köstem Zeytinyağı Müzesi Kurucusu, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür Sanat İşletmeleri Genel Müdürü Özalp Birol, Elgiz Müzesi Kurucusu, Sevda Elgiz konuşmacılar arasında yer aldı.

Arkeolog Nezih Başgelen moderatörlüğünde düzenlenen “2018 Troya Yılı” paneline, Alman Jeolog Eberhard Zangge ve Araştırmacı Gazeteci Haluk Şahin’in konuşmacı olarak katıldığı panel ile son buldu.

TGExpo Uluslararası Fuarcılık A.Ş tarafından organize edilen Heritage İstanbul, bir sonraki yıl 11-13 Nisan 2019 tarihlerinde, müzecilik sergileme teknolojileri fuarı ve konferansı Heritage Middle East ise 29-31 Ekim 2018 tarihleri arasında Abu Dhabi’de yapılacaktır.

arkeolojikhaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar