Hasankeyf'e müze kuruluyor

Hasankeyf'e müze kuruluyor

Gelecek yıl hizmete açılması planlanan, 60 bin metrekarelik alana sahip olacak müzede Hasankeyf başta olmak üzere bölgedeki kurtarma kazılarından çıkarılan eserler sergilenecek.

BATMAN: Batman'ın Hasankeyf ilçesi gelecek yıl modern, bölgedeki medeniyetleri yansıtan bir müzeye kavuşacak.

Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında, Türkiye'de ilk defa uygulanan sistem ile Ilısu Baraj Göl Alanı'ndan çıkarılarak, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınan bölgedeki tarihi Zeynel Bey Türbesi'nin yerleştirme süreci tamamlandı.

Yeni yerleşim alanı yakınında oluşturulacak Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'nda Türkiye'nin en modern müzelerinden biri kuruluyor. 6 bin 600 metrekaresi kapalı olmak üzere 60 bin metrekareden oluşacak Hasankeyf Müzesi'nin teşhir alanı ve salonunun yapımı için ileriki günlerde ihale yapılacak.

Gelecek yıl hizmete açılacak müzede, Hasankeyf başta olmak üzere bölgedeki kurtarma kazılarından çıkarılan eserler sergilenecek.

Bu eser Türkiye'de sadece bir tane
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzecilik Genel Müdürü Yalçın Kurt, binlerce yıllık yerleşim yeri Hasankeyf'in kültür ve medeniyet tarihinde çok önemli bir konumda olduğunu söyledi.

Bakanlığın, eserlerin korunması ve taşınması için yıllardır çok özenli çalışma yürüttüğünü dile getiren Kurt, bu kapsamda taşınan Zeynel Bey Türbesi'nin çok özel bir türbe olduğunu vurguladı.

Zeynel Bey Türbesi'nin Türkistan medeniyetinde çok özel bir stile sahip, anıt eser olduğuna işaret eden Kurt, "Bu eser Türkiye'de sadece bir tane. Bunun dışında birçok türbemiz mevcut ama bu yapıda bir tane. Çinileri, süslemeleri ve bezemeleriyle çok özel, çok nadir bir eserdir." dedi.

Kurt, Venedik Sözleşmesi'nin 7. maddesine göre tarihi eserlerin yerinde korunmasının esas olduğunu ancak ulusal ve uluslararası boyutta çok büyük menfaat gerektiren taşımalara izin verildiğini kaydetti.

Bin 100 ton ağırlığındaki Zeynel Bey Türbesi'nin taşınmasının bu alanda Türkiye'de bir ilk olduğunu bildiren Kurt, "Türbe, büyük bir başarıyla bütünsel olarak buraya taşındı." diye konuştu.

Kültür Adası oluşturuluyor
Genel Müdür Yalçın Kurt, türbenin yanı sıra su altında kalacak alandaki hamam, cami, mezar ve başka türbelerin de aralarında bulunduğu birçok eserin yeni yerleşim alanına taşınacağını aktardı.

Ilısu Barajı'nda su tutulmasının ardından su havzasının hemen üstünde bulunan alanda Kültür Adası oluşturulacağına dikkati çeken Kurt, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'nda 60 bin metrekare büyüklüğünde Hasankeyf Müzesi kurulacağını belirtti.

Kurt, 6 bin 600 metrekaresi kapalı alandan oluşacak müzenin çok modern olacağını ifade ederek, şunları kaydetti: "Müze başlı başlına Hasankeyf destinasyonunda çekici unsur olacak. Yakın bir sürede Hasankeyf Müzesi'nin teşhir ve tanzimi ile ilgili ihaleye çıkıyoruz. Türkiye'nin en güzel, en çağdaş ve en modern müzelerinden biri olacak Hasankeyf Müzesi'ni hizmete alacağız."

Hasankeyf arkeolojik kazıları ile yörede su altında kalacak bazı bölgelerde kurtarma kazıları gerçekleştirildiğini anımsatan Kurt, şöyle dedi: "Müzelerin yürüttüğü kazılar var. Buralardan çıkan bütün eserlerimizi burada sergileyeceğiz. Ayrıca buradan başka müzelere gitmiş olan eserlerimiz de var. Onlar da yeniden öz yurtları Hasankeyf'e dönecek. Hasankeyf Müzesi, Türkiye'nin en güzel müzelerinden biri olacak, dünya çapında da ses getirecek. Yapı hemen hemen bitti, teşhir ve tanzim bölümleri de önümüzdeki günlerde ihaleye çıkarılacak. 2018 yılında müze hizmete alınacak."

Turizmin çekici unsuru olacak
Türkiye'nin son yıllarda dünyanın en güzel müzelerini yaptığını belirten Kurt, "Şanlıurfa ve Gaziantep açıldı, yakında açacağımız Adana ve Mersin gibi pek çok müze var. Hasankeyf Müzesi de bu bölgenin geçmişteki tüm medeniyetlerini dünyaya başarıyla sergileyecek. Bu müze başlı başına çekim merkezi olacak, turizmin çekici unsuru olacak." ifadelerini kullandı.

AA Özgür Ayaydın


İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar