Gürün'ün 4 bin yıllık 'apartman'ı ilgi bekliyor

Gürün'ün 4 bin yıllık 'apartman'ı ilgi bekliyor

Sivas’ın Gürün ilçesinde, tam olarak hangi tarihte ve kimler tarafından oluşturuldukları bilinmeyen ancak 4 bin yıllık oldukları tahmin edilen mağaraların daha eski tarihli olma ihtimalleri de var.

Sivas'ın kent merkezine 136 kilometre uzaklıktaki Gürün ilçesi doğal güzelliklerinin yanı sıra mağaralarıyla da yerli turistleri bekliyor.  Yaklaşık 4 bin yıl önce insanlar tarafından barınmak için kullanıldığı düşünülen mağaralar 5 kattan ve onlarca odadan oluşuyor.

İHA'nın haberine göre bilimsel araştırma yapılmadığı için tam olarak hangi tarihte ve kimler tarafından oluşturuldukları bilinmeyen mağaralar hakkında açıklama yapan  Gürün Belediye Başkanı Nami Çiftçi, "Mağaraya da baktığınız zaman o günkü apartman diyebiliriz.Mağaradan oluşturulmuş bir apartman.  Bugünün şartlarında orada nasıl yaşanır beynimiz, hafızalarımız almıyor ama zamanın insanları orada yaşamış. Nereden girdiler nereden çıktılar bilemiyoruz. Fakat kat kat apartman olmuş. Bugün okuduğumuz bilgilerle değerlendirdiğimiz zaman 3 bin, 4 bin, 5 bin yıllık deyin. Elde hakikaten bu konuda ilmini tamamlamış mühendisiydi bu ile hasbihal etmiş bilgi sahibi olan insanlar tarafından da sunulmuş şu tarihten kalma diye bir bilgi yok ama ben tarihçilerimizi Gürün’e davet ediyorum. Gelsinler bilgi dağarcıklarında ellerinde ki araç ve gereçlerle nasıl bir inceleme yapılacaksa o incelemeyi yaparak mağaraların tarihi ile ilgili veri sunarlarsa biz tüm dünyaya duyurmuş oluruz” dedi. 


Benzer Haberler & Reklamlar