Galler'de ilk kez Keltlere ait savaş arabası mezarı bulundu

Galler'de ilk kez Keltlere ait savaş arabası mezarı bulundu

Galler’in Pembrokeshire kentinde Kelt savaş arabası mezarı olduğu düşünülen bir gömüt keşfedildi. Galler Ulusal Müzesi arkeologları, araba mezarının bulunduğu alanda geniş çaplı arkeolojik kazı hazırlıklarına başladı.

Kelt savaş arabası, at, eyer takımı ve hatta silahlarla gerçekleşen gömme ritüelinin yüksek rütbeli şefler için yapılmış olduğu tahmin ediliyor.

Araba mezarını keşfeden amatör arkeolog Mike Smith, buradaki buluntuların daha önce keşfedilmemiş devasa bir Demir Çağı yerleşiminin yanında olabileceğine vurgu yapıyor.

Galler Ulusal Müzesi, bulguları “çok önemli ve heyecan verici” olarak nitelendiriyor.

Arkeologlar gelecek sene geniş çaplı arkeoloji kazısına hazırlanırken, güney Pembrokeshire’deki bulgularım tam yeri gizli tutuluyor.

Buluntuların ortaya çıktığı Güney Pembrokeshire, Keltlere dair sırlar barındırıyor.  Buradaki ilk buluntular, Şubat ayında Smith’in araştırmayı planladığı alanını su basmasıyla tamamen şans eseri keşfedildi. Çünkü bu baskın, Smith’in başka bir alanda arama yapmasına neden oldu.

Ancak bu sefer Smith, bu alanda Orta Çağ’dan kalma bir broş da buldu. Smith alanda çektiği fotoğrafları bir uzmana mail attı ve bunun Kelt atlarının koşum takımına ait olduğunu ve MÖ 600 yıllarına tarihlendiğini öğrendi.

Smith ertesi gün tekrar alana gitti ve derinlere indikçe daha fazla parça bulmaya başladı. Bulguların kırmızı renkleri halen canlıydı.

30 yıldır altın arayan Smith, buluntuların önemini hemen anladığını dile getirdi. Devamında: “Bu sadece içgüdüydü. Savaş arabalı mezarlar hakkında çok şey okumuştum. Bulabilirsem eğer bu bir ayrıcalık olacaktı.”

Smith yine de uzmanları ikna etmek zorundaydı. Konuştuğu bir uzman ona: “Hayır, yanılıyorsun. Bunlardan ülkenin bu kısmında daha önce hiç bulunmadı.” dedi.

Ancak Haziran ayında Dyfed Archaeological Trust şirketi ve Galler Ulusal Müzesi tarafından bir ön kazı yapıldı. Bu kazı, Galler’in tarihi anıt ve binalarının çoğunun bakım ve onarımını yapan Cadw Şirketi tarafından kısmen finanse edildi.

Yerin altını gözlemlemeye yarayan radar, gömülü hendeklerin ve duvarların varlığını gösterdi. Burası muhtemelen Pembrokeshire’ın kuzeyinde bulunan önemli arkeolojik yerleşim Castell Henllys’dan daha büyük bir Kelt yerleşimi olmalıydı.

Yapılan deneme kazısı bir çift araba tekerleğinin üst kısımlarını ortaya çıkardı. Smith: “Tekerlekler sıklıkla yatay ve düz olarak bulunur. Ancak bu olduğu gibi gömülmüş. İçinde klan şefi veya kraliçe oturmuş olmalıydı. Üzerinde bir höyük olmalıydı ama görünüşe göre gitmiş.” dedi.

Smith, toprak yüzeyinde zaman içinde gerçekleşen sürtünmelerin, buluntuları yüzeye yaklaştırmış olabileceğine inanıyor.

Bu alan şimdi yasal koruma altına alındı ve gelecek sene içinde asıl kazıların başlaması bekleniyor.

Galler Ulusal Müzesi sözcüsü,”Alanın tam olarak kazılması ve buluntuların analizi, mekânın önemini anlamamızı sağlayacak.” diyor.

Galler Ulusal Müzesi ve ortakları buradaki çalışmalara devam ediyorlar. Kazıları detaylı bir şekilde geliştirmek ve araştırmaları ilerletmek için kaynak arayışındalar.

Müze, projeyi geliştirme yönünde niyetli, çünkü hem yerel halka bu keşif ile birlikte yeni imkânlar sunmak, hem de bölgenin tarih öncesi geçmişi hakkında yeni hikâyeler ortaya çıkarmak istiyorlar.

Halen heyecan verici olan şey ise radarlar tarafından at arabalarının altında görülen 3 metrelik metal varlığı. Bu silahlar ya da başka bir şey olabilir.

Serdar Cülük - Arkeofili.com (BBC. 22 Kasım 2018)


Benzer Haberler & Reklamlar