Foça Uluslararası Arkeolojik ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri başladı

Foça Uluslararası Arkeolojik ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri başladı

Foça Belediyesi’nin organize ettiği , 17 ayrı ülkeden 40 belgesel filmin gösteriledeği Foça Uluslararası Arkeolojik ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri’nin ikincisi başladı. İlk gösterilen belgeseller, Kurtuluş Özgen’in Semavi Bakış'ı Joosung Kwon’un Musul Projesi, Miriam Gregorio'nun Açık Havada'sı ve Yurdakul kabasakal’ın Minik Badem Foça’dan Geçti'si oldu.

Foça Belediyesi Tarih Merkezi'nde  Yakın Tarih Fotoğraf Sergisi ve açılış kokteyli ile başlayan Arkeolojik Film Festivalinde Reha Midilli Kültür Merkezi’nde yerel ürünlerin tanıtımları da yapılıyor.

Kurtuluş Özgen’in ‘’Semavi Bakış’’, Joosung Kwon’un ‘’Musul Projesi’’, Miriam Gregorio’nun ‘’Açık Havada’’ ve Yurdakul kabasakal’ın ”Minik Badem Foça’dan Geçti”isimli filmlerinin gösterimi ile başlayan Foça Uluslararası Arkeolojik ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri’nin ilk gününde, yapılan workshoplara katılan Kadınca Kararınca Pazarı üyeleri, Çöpsüz Bakkal, Foça Tuder ve 1887 Otel’in yerel ürünlerinin tanıtımları ve ev hanımlarının hazırladıkları ikramlıkların tadımları yapıldı.

Fatih Gürbüz: Kültürel değerlerimize tutunarak yaşıyoruz

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz açılış konuşmasında ‘’Foça’mızın kültür sentezini çıplak gözlerle görebildiğimiz böylesine özenli hazırlanan bir etkinliğe ev sahipliği yapmasından dolayı onur duyuyorum. Bizler, tarihimize, sanatımıza ve kültürel değerlerimize tutunarak yaşıyoruz. Binlerce yıllık tarihimizin gölgesinde eşsiz eserler üreten ve bu geceye katılarak bizi şereflendiren yönetmenlerimize ve katılımcılarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.’’ dedi.

20 Ekim’e kadar devam edecek olan Foça Uluslararası Arkeolojik ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri programı yarın 12.30’da gösterimi yapılacak olan Tania Prates’in ‘’Işık Sönünce’’isimli filmi ve ardından Foça Kazı Alanı’nda rehber eşliğinde yapılacak olan turlar ile devam edecek

ozgursesgazetesi.com
 


Benzer Haberler & Reklamlar