Foça Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günlerine son başvuru tarihi

Foça Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günlerine son başvuru tarihi

4. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri (Foça Film Günleri 2021) için başvurular başladı, son başvuru tarihi 30 Nisan olarak açıklandı.

Foça ilçesinde, 4. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günlerinin son genel başvuru tarihinin 30 Nisan 2021 olduğu bildirildi. Programın hedeflerinin ise kültürel varlıkların korunması ile ilgili farkındalığı artırmak, kültürler arası etkileşimi sağlamak ve sürdürülebilir turizme destek ve katkıda bulunmak olduğu ifade edilirken, ayrıca film yapımcılarını dünya kültür mirasını belgelemeye teşvik edilmesi amaçlanıyor.

 Deborah Semel Demirtaş: Belgesel film yapımcılığı konusunda eğitimler vereceğiz.

Foça Film Günleri Koordinatörü Deborah Semel Demirtaş, “Foça çok özel bir yer ve 4. kez yapılacak olan film günleri başvurularımız başladı. Her yıl olduğu gibi yurt dışından ve Türkiye'den katılımcılar olacak. Sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenleyeceğiz. Bu yıl ilk defa ek olarak mayıs ayında İzmir Film Televizyon Yapımcıları Derneği ile birlikte belgesel film atölyeleri açacağız. Online uzaktan olarak eğitim verilerek belgesel film yapımcılığı konusunda eğitimler vereceğiz. Eğitimlerini tamamlayanların belgesel film çekimlerini ekim ayında gösterime sunacağız” dedi.

 Arkeolog Emrah Sözer Dündar: Gönüllülerin bir araya gelerek oluşturduğu bir organizasyon

Foça Film Günleri projesinde görev alan Arkeolog Emrah Sözer Dündar da, “Foça Film Günleri Foça’ya tarih, kültür ve sanat alanından katkıda bulunmak isteyen gönüllülerin bir araya gelerek oluşturduğu bir organizasyondur. Her proje gibi hayal olmaktan çıkıp gerçeğe döndüğünde kendi gönüllüleri ile buluşan ve devam eden bir projedir. Buradaki amacımız; Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinden yapılmış belgesel örneklerini izleyici ile buluşturmak ve festival havasında kenti hareketli kılmak ve bu anlamda da sürdürülebilir turizm dediğimiz kavramla kesişen bir çalışmadır. Her geçen gün gelişen bu organizasyon sinema boyutu konusunda sinema-televizyon eğitimi alan öğrencileri ve yönetmenler ile zenginleşiyor” şeklinde konuştu.

Rose Franses: Foça'nın tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olunmasını hedefliyoruz

Foça film Günleri gönüllülerinden Rose Franses ise “Foça'yı tanıtacak olan film günleri 2021 temalı bu yılki organizasyonda sadece amaç film ya da belgesel çekimleri göstermek değil, yerel anlamda Foça'da yaşayan vatandaşların Foça'nın tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktır” şeklinde konuştu.


Benzer Haberler & Reklamlar