Dünyanın en eski suda doğumunun yapıldığı küvetin bulunuşu anlatıldı

Dünyanın en eski suda doğumunun yapıldığı küvetin bulunuşu anlatıldı

Dünya'da bilinen en eski suda doğum vakasının yaşandığı küvetinin bulunduğu Kars'taki Ani Harabelerinin Kazı Başkanı Doç. Dr. Muhammet Arslan, "2019'dan beri bu hamamdaki arkeoloji kazılarında böyle bir taş küvetin varlığını arıyorduk, bulmak bu yıla kısmet oldu" dedi.

UNESCO tarafından 2016'da Dünya Miras Listesi'ne dahil edilen Kars'taki Ani Örenyeri'nde yapılan arkeoloji kazılarında, arkeologlar geçtimiz hafta, Türk ilim adamı ve şairlerinden Anili Kadı Burhaneddin-i Anevi'nin bir eserinde doğumundan bahsettiği büyük hamamda, taş küveti bulmuşlardı.

20 üniversiteden bilim insanları ile sanat tarihçiler ve öğrenciler katıldığı kazılara liderlik eden Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ani Örenyeri Kazı Başkanı Doç. Dr. Muhammet Arslan, Ani Örenyeri'ndeki kazı çalışmalarına 2022 sezonunun 4'üncü dönemine devam ettiklerini, kazı çalışmalarının 5 farklı noktada sürdüğüne dikkat çekerek, "Büyük oranda toprak altındayken ilk kez 2020 yılındaki çalışma sezonunda açığa çıkarmaya başladığımız hamamdaki kazı çalışmalarına bu tarihten beri devam edilmiş ve artık nihayete erdirme aşamasına yaklaşılmıştır. Anili Türk ilim adamı ve şairlerinden olan Kadı Burhaneddin-i Anevi, günümüzde tek nüshası Süleymaniye Kütüphanesi'nde bulunan 'Enisü'l-Kulub' adlı eserinin önsözünde hayatını anlatırken 1143 yılında Ani'deki Büyük Hamam'da dünyaya geldiğini dile getirir. Yazarın ifadeleriyle bu doğum şöyle gerçekleşir: 'Babası Mesud'un sırasıyla beş kızı olur ve ardından annesi Kadı Burhaneddin'e gebe kalır. Annesinin doğum süreci oldukça sancılı geçer ve 1143-44 yılında hekim tavsiyesiyle Ani'deki büyük hamamda doğar.' Kadı Burhaneddin'in doğum sürecindeki 'hekim tavsiyesi' ve 'hamam' gibi kilit ifadeler, bize burada suda doğum uygulamasının gerçekleştiğini göstermektedir."dedi.

Doç. Dr. Muhammet Arslan: Dünyadaki suda doğumun ilk örneklerden biri Anadolu'da

Arslan, 2019'dan beri bu hamamdaki kazı çalışmalarında böyle bir taş küvetin varlığını da aradıklarını belirterek, bu yıl yaptıkları çalışmalarda taş küveti tespit ettiklerini dile getirdi.

Suda doğumun tarihte anlatılan örneklerinden bahseden Arslan, şunları kaydetti: "Her ne kadar Mısır hiyerogliflerinde (Antik döneme ait yazı sistemi) suda doğumla ilgili sahnelerin olduğu belirtilse de söz konusu sahneler suda doğumu değil, normal doğum sahnelerini içerir. Mısır firavunlarının suda doğum yöntemiyle doğduğuna dair iddialar ise efsaneden öteye geçemez. Literatürde, dünyadaki ilk suda doğumun 1803 yılında Fransa'da gerçekleştiği bilinir. Halbuki hem Anili Kadı Burhaneddin'in doğumuna ilişkin bilgiler hem de kazılarımızda ortaya çıkardığımız taş küvet, dünyadaki ilk suda doğum örneklerinden birinin 12. yüzyılda Anadolu'da uygulandığını ortaya koymaktadır. Aynı zamanda bu uygulama Türk kültür ve medeniyeti ile Türk tıbbının 12. yüzyılda eriştiği seviyeyi göstermesi açısından oldukça önemlidir."

Suda Doğumun gerçekleştiği küvet 1,93 m uzunluğunda, 1,40 m genişliğinde ve 50 cm derinliğinde

Söz konusu taş küvetin, hamamın güneydoğu köşesindeki kubbeyle örtülü ılıklık mekanının kuzeybatı köşesinde olduğunu anlatan Arslan, "1,93 metre uzunluğunda, 1,40 metre genişliğinde ve 50 cm derinliğinde dikdörtgen planlıdır. Küvete, batısındaki soğukluk mekanından künklerle su akışı sağlanmıştır. Küvetin su gideri ise doğusundadır ve küvetin içi tamamen sıvalıdır." ifadelerini kullandı.

Cüneyt Çelik - AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar