Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası restore ediliyor

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası restore ediliyor

UNESCO'nun "Dünya Kültür Mirası Listesi"nde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası'nda kapsamlı restorasyon çalışmalarına başlandı

SİVAS: Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) "Dünya Kültür Mirası Listesi"nde bulunan ve Avrupalı bazı bilim adamlarınca "Anadolu'nun El Hamrası" olarak nitelendirilen Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası'nda, 800 yıllık tarihinin en kapsamlı restorasyon çalışması gerçekleştiriliyor.

Divriği Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya,  restorasyon çalışmalarının dün kılınan cuma namazının ardından başladığını söyledi.

Camideki çalışmaları nedeniyle biraz hüzünlü, aynı zamanda sevinçli olduklarını aktaran Kaya, şöyle dedi:

"İlk etapta camimizin etrafında sondaj, kuyu ve kazı çalışmaları başladı. Daha sonra ise camimizin çalışmalar sırasında yağmurdan ve güneşten etkilenmemesi için üzeri geçici çatıyla kapatılacak. Çalışmalar sırasında vatandaşlarımız, caminin yanına geçici olarak yaptığımız mescitte namazlarını kılabilecekler."

Kaya, restorasyon çalışmaları boyunca, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası'nın cumartesi ve pazar günleri saat 12.00-18.00 arasında kontrollü olarak gezilebileceğini belirtti.


AA Halife Yalçınkaya 


Benzer Haberler & Reklamlar