Defineci emniyet müdürü göreve döndü, defineci albay emekli oldu

Defineci emniyet müdürü göreve döndü, defineci albay emekli oldu

Mudurnu'da nisan ayında gizli görevle çıkacak hazineyi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne götüreceklerini söyleyerek iş makineleri ile gömü arayan eski Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü M. K. görevine döndü. Ankara Jandarma Komutanlığı'nda istihbaratçı albay K. Y. ise emekliye ayrıldı.

Bu yıl Nisan ayında gündemi sarsan definecilik vakasının baş rol oyuncularından biri göreve döndü, diğeri emekli oldu.

Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Güney Felakettin köyünde, gizli görevde olduklarını söyleyerek kaçak kazı yapıp define ararken gözaltına alınıp, mahkemece tutuklanan 5 kişiden albay K. Y. ile emniyet müdürü M. K., avukatlarının itirazları üzerine tutuksuz yargılanıyordu.

Yaklaşık 20 gün cezaevinde tutuklu olarak kalan Keskin ve Yörür 2019 Mayıs'ta tahliye edilmişti.

Tahliyelerinin ardından Albay K. Y. emekli olarak mesleğinden ayrılırken, idari olarak açığa alınan emniyet müdürü M. K. tekrar göreve döndü. M. K'nin 2 ay önce Sinop İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde göreve başladığı öğrenildi. Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı ise soruşturmasını tamamlayarak şüpheliler hakkında iddianameyi hazırladı.

Bolu Cumhuriyet Savcısı İsmail Hakkı Özcan tarafından hazırlanan iddianamede, 16 şüpheli hakkında "mala zarar vermek" ve "kültür varlıklarını bulmak amacıyla izinsiz olarak kazı veya sondaj yapmak" iddiaları ile 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar