Çin'in dev Terracotta Ordusuna 16 yeni asker eklendi

Çin'in dev Terracotta Ordusuna 16 yeni asker eklendi

Ciaodong Yarımadası'nda geçen yıl gerçekleşen arkeoloji kazılarında 16 renkli Toprak Asker çıkartıldığı açıklandı. Kazıya katılan arkeologların karşılaştıkları en büyük zorluk eserlerin renklerinin korunarak toprak altından çıkarılması.

Çin'in Şandong eyaletinde 16 Toprak Asker (Bingmayong / terrakotta askeri) gün yüzüne çıkarıldı.

China Daily gazetesinin haberinde, Şandong'daki Çingdao kentinin Ciaodong Yarımadası'nda geçen yıl başlayan ve 8 ay süren kazı çalışmaları sayesinde renkli Toprak Asker koleksiyonunun çıkarıldığı belirtildi.

Geçen yıl haziranda, uydu görüntüleri ve drone yardımıyla başlayan çalışmalar sonucu ortaya çıkan eserlerin, savaşçı ve hizmetli figürlerden oluştuğu bildirildi.

Toprak askerlerin tarihinin MÖ 202-MS 8 yılları arası hüküm süren Batı Han Hanedanlığına dayandığı ifade edildi.

Ülkenin Şaanşi eyaletinin Şian kentinde bulunan Toprak Asker müzesinde sergilenen griye yakın tondaki eserlerin aksine yeni bulunanlar renkleriyle dikkati çekiyor.

Çingdao Belediyesi Kültür ve Arkeoloji Enstitüsü Direktörü Lin Yühay, karşılaştıkları en büyük zorluğun eserlerin renklerinin korunarak toprak altından çıkarılması olduğunu belirtti.

İmparator Çin Şıhuang'ın (MÖ 259-210) yaptırdığı "Toprak Askerler" (Bingmayong) ülkenin Şian kentinin Lintong bölgesinde 1974'te bir tarım işçisi tarafından keşfedilmişti.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 1987'de Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınarak dünyanın 8. harikası olarak kabul edilen askerlerin sayıları 8 bini bulunuyor. Toprak Askerlerin bir kısmı ise arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılamayacak kadar dayanıksız olduğu için gün yüzüne çıkacağı zamanı bekliyor.

Fuat Kabakcı- AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar