Çatak'taki 3 bin yıllık mezarlıktan çıkan 400 iskeletten 30'u beyin ameliyatlı çıktı

Çatak'taki 3 bin yıllık mezarlıktan çıkan 400 iskeletten 30'u beyin ameliyatlı çıktı

Van'ın Çatak ilçesindeki Kaniya Bekan nekropol alanında yürütülen arkeoloji kazılarında ortaya çıkarılan 400 iskeletten 30'unun kafatasında trepanasyon izleri tespit edildi. Oluk açma, kesme, delme ve kazıma 4 ayrı teknikle beyin ameliyatlarında yüzde 60 orarında başarı elde edilmesi dikkat çekti

Van'ın Çatak ilçesine 34 kilometre uzaklıktaki Uzuntekne Mahallesi İçimli mezrası Kaniya Bekan mevkisinde 2 yıl önce yürütülen yüzey araştırmaları sırasında tespit edilen ve 3 bin 200 yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen nekropol alandaki arkeoloji çalışmaları devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ve Van Müze Müdürlüğünün başkanlığında, Müzeler Genel Müdürlüğü ve Van Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle  Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Arkeoloji Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Gulan Ayaz'ın bilimsel danışmanlığında yürütülen "Kaniya Bekan Nekropolü"nde kazı yapan arkeologlar, duvarları taşlarla örülmüş 3 oda ve 4 örme mezar tespit etti.

Mezarlarda bulunan yaklaşık 400 insan iskeletinden 30'unda, trepanasyon (beyin ameliyatı) izine rastlandı.

Demir Çağ'ın ölü gömme geleneklerini yansıtan 7 mezar açtıklarını kaydeden Ayaz, "Mezarların 3'ü dromoslu oda, 4'ü de örme mezar şeklinde. Çok sayıda gömünün olduğunu, ölüye çanak veya çömlek içinde yemek bırakıldığını, süs eşyalarıyla gömüldüklerini tespit ettik. Mezarlarda aynı zamanda insan iskeletleriyle karışmış köpek gömüsü gördük. Mezar girişlerinde küçükbaş hayvan iskeletlerine rastlamamız akla adak sunma geleneğini getiriyor. Alandaki çalışmalarımız devam edecek." dedi.

4 AYRI BEYİN AMELİYATI TEKNİĞİ UYGULANMIŞ, BAŞARI ORANI YÜZDE 60!

Van YYÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Yılmaz 3 yıldır devam eden çalışmalarda antropolojik açıdan önemli bulgular elde ettiklerini anlattı.

Nekropolde tespit ettikleri 7 mezarda yaptıkları araştırmada, ameliyat edilmiş yaklaşık 30 kafatası bulduklarını aktaran Yılmaz, "Eski çağlarda kafatası ameliyatlarında oluk açma, kesme, delme ve kazıma yöntemleri kullanılıyordu. Bu nekropolde 4 tekniğin de kullanıldığını tespit ettik. Bizim için çok önemli. Bölgede beyinle ilgili nörolojik bir hastalık ya da salgın yaşanmış olabilir. Bireyler 4 yöntemle ameliyat edilmiş. Ameliyat olanların yüzde 60'ı iyileşmiş. Bu da ameliyatların çok başarılı yapıldığını gösteriyor. Türkiye'de bu kadar çok kafatası ameliyatının yapıldığı tek yerin Kaniya Bekan Nekropolü olduğunu söyleyebiliriz. Hastalara gerekli önem verilmiş. Ameliyatların genelde kafatasının sağında, solunda ve ensede yapıldığını gördük." dedi.

Mezarlardan çıkarılan kemiklerin laboratuvar ortamında detaylıca inceleneceğini bildiren Yılmaz, "Antropolojik analizler yapılacak. Yaş ve cinsiyetleri belirlenecek. Daha sonra kemiklere bulaşmış hastalıklarla ilgili çalışma yürüteceğiz. Ağız ve dişleri inceleyerek bireylerin nasıl beslendiğini ortaya çıkartacağız. Bebeklik ve çocuk döneminde geçirdikleri hastalıklarla ilgili çalışmalarımız olacak. Birçok bilgiye ulaşmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Emre Ilıkan, Nevzat Umut Uzel - AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar